Pontos idő: kedd jan. 28, 2020 3:04 pm

Minden időpont UTC+01:00 időzóna szerinti

Fórum szabályok

A fórum nyelve Magyar, kivéve a külön erre a célra hozott Témákat. A fórum használata során viselkedjetek kultúráltan, tartsátok be a Netikettet, és a Magyar jog előírásait. Fogalmazzatok közérthetően, és lényegre törően. Felelősségvállalási és jogi nyilatkozat.

Új téma nyitása  Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: DVB-T témakör
HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 2:11 pm 
Lada Baráti Kör tag - Nagytalpú gumigyilkos

Szerintem egyre időszerűbb ez a dolog, hiszen idén megszűnik az analóg sugárzás, így sokan átállni kénytelenek.
Bár nekem elvileg kábeles adásom van, de a TV-m képes lenne a földi DVB-T sugárzás vételére (Samsung UE40EH5300 Smart TV), de felmerült bennem pár kérdés :)
Kölcsönkaptam egy MindigTV-s dekódert, 1 kis lepkeantennával, de csak pár másodpercig tudtam működésre bírni (szinte nulla volt a jelszint :( ).

Amit nem teljesen értek: a TV-be helyezhető kártya (ami pl a bővített "MindigTV Extra" csomaghoz is szükséges), de mindenképp kell e?
Mármint úgy értem, ha dekóder nélkül simán csak egy megfelelő antennát a TV-be dugnék, az ingyenes 7 digitális adót kéne tudjam nézni?
Illetve ha ez működik, akkor dekóder vásárlása mindenképp szükséges, vagy ezt a kártyát a TV hátuljába helyezve, jönnie kell az adott csomagból minden adónak?
Ami még az én szememet szúrta, hogy a dekóderbe (amit adtak, de nem tudom a többi is ilyen e) coax kábellel ment a jel az antennáról. Ez nem rontja el a digitális jel minőségét?
Nem is létezik másmilyen jeltovábbítás digitális adás számára (van a TV-n HDMI, DVI, Optikai, Euroscart, UTP...meg kb minden féle csatlakozó, ami perpill létezik :P)?
A jel minősége miatt is jobbnak gondolok más csatlakozást, illetve az analóg adás maradhatna coax-on bedugva, nem kéne cserélgetni (az analóg adás ingyen van :oops: ), csak átváltani a TV-n.
Panel lakótelepen lakok, az adóhoz képest domb mögött, de szerintem ez még kezelhető lenne (visszavert jelet elvileg foghatnék), na meg a Tv a háznak pont az átellenes oldalán van az adóhoz képest. Milyen antennában érdemes gondolkodni, vagy van e egyáltalán értelme bajlódni ezzel az egésszel? Ha csak egy pár ezer Ft-os antenna szükséges hozzá, akkor lehet kísérleteznék.

Vélemények? Van itt pár TV guru :)

szerk.:
Próbálok olvasgatni...szóval elméletileg van olyan antenna, amiről HDMI/DVI kábel jön le? Lenne lehetőségem a ház másik felén kitenni kisebb méretű kültérit (erkély arra néz). Arrafelé sikerült a beltéri lepkeantennával a lakásból is annyi jelet csiholni, hogy - nem túl stabilan, de - működésre bírjam a cuccost a nappaliban lévő CRT tv-n a beltéri segítségével. Viszont így ~10 méterre lenne az antenna a TV-től, erre ugye nem kell még erősítő mondjuk DVI kábel esetén?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: DVB-T témakör
HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 3:55 pm 
Lada Baráti Kör tag

kártya nélkül tuti nem fogsz digitális adást.

kártyát meg vagy bedugod a tv-be (ha alkalmas rá és tudja is kezelni) vagy dekóderen keresztül átküldöd a tv-re a képet.
utóbbi esetben a tv csak mint képernyő működik, Scart-on vagy RCA dugókon megy a kép a dekóderből.

az ingyenes digitális adásokhoz is van kártya, csak azt ingyen adják.
maga a kártya tárolja hogy mire fizettél elő, és meddig érvényes az előfizetés. ezek le is kérdezhetők a menüben.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 4:24 pm 
Site Admin

Az ingyenesekhez nem kell kártya.

És a digitális műsorszórás nem attól digitális, hogy digitális jel jön le az antennáról, hanem a kép információ megy digitálisan. Így mindenképp RF kábel megy be az antennáról a TV-be. Ott az FM RF jelet átalakítja a TV adat streammá, ami vagy jelszavas elkódolt, vagy sima divx. Ha sima divx, akkor a TV már tudja is "játszani". Ha elkódolt, akkor kiírja, hogy nincs/nem elérhető az adáshoz szükséges kódoló.
Ha az extra adásokat is akarod nézni, akkor vagy a kártyát beteszed a TV CI ( Common Interface ) csatlakozásába, vagy megtartod a dekódert.
Ha van CI mindenképp javaslom a dekóder elhagyását, plusz átviteli közeg is ront a jelen, ráadásul a dekóder teljesítménye fogja meghatározni a kép minőséget ( hallottam már olyanról, hogy a FullHD-t egyes típusok csak akadozva, vagy a felbontás ideiglenes rontásával tudták átadni, ha sűrű volt a meló )

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 4:37 pm 
Lada Baráti Kör tag

Zotya, nem tudod véletlenül, hogy egy TV-n szakszervízben mennyiért csinálnak szoftverfrissítést? (nagyságrendileg)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 5:16 pm 
Lada Baráti Kör tag - Barkó szakértő

Nekem pl. régebbi Sony tv van. Vettem az Aldiban egy médialejátszót 9eFt-ért, ami tudja a DVB-t is, így szépen belevezettem a tetőről lejövő szélessávú UHF antenna jelét, majd a kimenetét (HDMI) bele a tv-be és máris ott a 6db ingyenes adó HD minőségben.
Emellett rádugom a merevlemezt USB-n és nézik a kölkök a meséket elegánsan.
Bőven elég, nem fogok fizetni TV adásért egy vasat sem.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 5:59 pm 
Site Admin

ladarevolution írta:
Zotya, nem tudod véletlenül, hogy egy TV-n szakszervízben mennyiért csinálnak szoftverfrissítést? (nagyságrendileg)

Nem tudom, nekem LG van, az netre dugva elintézi magának a dolgot.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 6:30 pm 

még1MbR írta:
így szépen belevezettem a tetőről lejövő szélessávú UHF antenna jelét, majd a kimenetét (HDMI) bele a tv-be és máris ott a 6db ingyenes adó HD minőségben.
Emellett rádugom a merevlemezt USB-n és nézik a kölkök a meséket elegánsan.
Bőven elég, nem fogok fizetni TV adásért egy vasat sem.

Kb ugyanez az elképzelésem :).
Filmeket USB -s HDD-ről toljuk (szerencsére 99%-ban mindent megemészt a TV, azóta mindent filmet csak 720p vagy 1080p -ben töltök :) ), az upc-s analóg adás jön ingyen, tehát a plusz csatornák arra az esti fél órára amég elalszok megvannak (discovery, spektrum, comedy), ami ezen felül érdekelne az az M1 HD.
Kevés dolog van a TV-ben ami érdekel, de tavaly óta elég izgi az F1, és ma bebizonyosodott, hogy idén is az lesz :). Tavaly volt, hogy nem tudtam megnézni, és torrentről szedtem le az adást HD-ban, úgy néztem meg a TV-n. Természetesen összehasonlíthatatlan...ekkora és ennyire minőségi TV-n ha egyszer meglátod a különbséget, utána már nem akarod az analógot :).

Zotya véleményét is osztom, ha lehet kizárnék belőle egy plusz eszközt. Viszont ha jól értem, akkor vagy kerül közé egy eszköz, hogy más csatin menjen be a TV-be a cucc, vagy kénytelen leszek átdugdosni? A TV-n kapcsolható az analóg/digitális adások, de coax akkor is csak 1 van rajta. :(

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 7:06 pm 

A mindigtv antenna:
http://sat.hupont.hu/29/dvbt-antenna-szerelese-hazilag

A mostani koaxon mi jön és milyen sávban? Ettől függ, hogy össze tudod e közösíteni egy közösítőszűrővel és utána egy db menne be a tv-be.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 7:25 pm 

Ez jön most a koax-on:
http://www.upc.hu/televizio/analog-kabe ... tv-bronze/
154 000 - 527 000 KHz (ha ez a kérdés)

linkedről: "A DVB-T ADÁSOK UHF(460-862MHz) FREKVENCIÁN MÜKÖDNEK."
Ezek szerint akár még el is férhet egymás mellett?

Na meg ez azt írja, hogy a lehető legközelebb tegyem a TV-hez, de sajnos a panelházat nem tudom forgatni :P, és az adó pont a másik felé van...szal kéne húznom kb 10 méter kábelt az antennától.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 7:54 pm 

Hát ezek részben fedik egymást sajna...
471MHz-től megy az UHF sáv, kezd a Spectrummal, majd 527MHz-en végez a Cartoon-nal és 7db adót takar.
Lásd Trébányai csatornakiosztás:
https://ugyfelkozpont.upc.hu/csatorna5/ ... abnya_.pdf

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 7:58 pm 

Pedig van ott egy csomó sz.r ami nem hiányozna :), pont olyanokat fedne ami érdekel (spektrum, discovery) :(.
Ez esetben marad vagy a dugdosás, vagy vennem kell vmit :(.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 8:02 pm 

Meg kell nézni, mi van közel hozzád, melyik mindigtv adó és az melyik frekin nyomja:
http://mindigtv.hu/files/tiny_mce/Image ... 121001.pdf

Azt viszont nem tudom egyelőre, a mindigtv digitális adása vajon csak 1db kijelölt UHF csatornát használ az adott körzetben, vagy pedig ahány adó, annyi csatorna?
További kérdés, hogy -tegyük fel- elfér egymás mellett, kapni e ilyen közösítőszűrőt, amivel egymás mellé pakolható a kettő.
Régen antennáztam már... Zorro fater otthon van ebben, majd benéz egyszer és szakért egy jóízűt! :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 8:09 pm 

Elvileg térkép szerint a Turulon lévő adóra tudnék én ráállni.
A MindigTV honlapja szerint is (címemet beírva) kültérit javasol minden esetben.

"A kiválasztott hely vételi lehetőségei:

MUX A: kültéri antennás vétel
MUX B: kültéri antennás vétel
MUX C: kültéri antennás vétel"

Azt hittem azért írod a közösítőszűrőt, mert tudod, hogy van ilyen :P. Ilyen szinten sosem érdekelt ez a dolog, tudjak rajta butulni, 'oszt kész :)
Én is számítok rá, hogy Zorrofater kisujjból megmondja a tutit :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 8:19 pm 

Van UHF-UHF közösítő, csak hát Gerecsét az 511MHz-re írja Az Antenna Hungária oldala, ez pont benne van a kábeles közepében.
Ha két ilyen jelet összehozol, ütni fogja egymást.

Talán a legegyszerűbb venni egy kis vevőt, egy tizes alatt megvan.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: vas. márc. 24, 2013 8:27 pm 

Elnéztem, van Tatabánya - Kőhegy névvel is egy kis teljesítményű adó, a Gerecsét szerintem itt árnyékolja a Vértes.
Viszont nem vagyok vele előrébb, ugyanazon a frekin indul a sugárzása (514)

Kaptyákbe! :twisted:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: hétf. márc. 25, 2013 3:54 pm 
dr. Lada

Yeti írta:
Ez esetben marad vagy a dugdosás, vagy vennem kell vmit :(.

Miva', elfradtál?
Én maradok a dug(dos)ásnál inkább, az élvezetesebb, mint segédeszközt venni :mrgreen:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: hétf. márc. 25, 2013 5:47 pm 

Tudod, öregszem... :mrgreen:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: hétf. márc. 25, 2013 9:19 pm 
Lada Baráti Kör tag

Legrosszabb esetben egy kapcsolós közösítővel megoldhatod, ha nincsen jobb megoldás az átfedések miatt.
Ha jön az F1 odaballagsz átkapcsolsz, de legalább nem teszed tönkre az állandó cserélgetéssel a tv csatlakozóját.
A plusz DVB-T doboz kényelmes megoldás lenne HDMI kábellel csatolva a tv-re, de sok a silány minőségű, jól meg kell nézni mit veszel belőle.
Nálam szerencsés a helyzet, közel az adó.
Fogok egy Coax kábelt úgy kb 2m hosszút, a vége megcsupaszolva kb 20cm hosszban és 95% jel minőség 100% jel erősség van a panelben. (egyik adóra rálátás 7km táv, másikra szint úgy ez max 1km-re van)

Ha esetleg használsz majd CI portba modulokat, legyen az mindig tv, vagy kábeles szolgáltatóé (van a tv-ben DVB-C tuner is) mindig be kell lőni a beállítások menüponton belül a csatoló felület menüben pár paramétert, mert nem automatikus a samu tv-ken az adapter felismerése.
Napi szinten minimum egy vevővel találkozok akinél ez volt a működési probléma.

Más.
Ha használod a smart felületet, alkalmazásokat, azt távirányítóval teszed, vagy egeret billentyűt használsz?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: hétf. márc. 25, 2013 9:38 pm 

Köszi az infókat!

Nem használtam még a SMART eszközöket :)
A csatlakozási lehetőségek miatt vettem ezt az 5000es helyett (kellett is, az USB-n elég kicsi a fesz, ennek a vinyónak meg marha nagy az igénye, és csak 2 USB-ről megy a TV-n és a számítógépen is), meg ha már egyszer kiadok ennyi pénzt, akkor azon a plusz párezren nem múlt, lehetőség így adott a későbbiekben.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: hétf. márc. 25, 2013 9:55 pm 
Lada Baráti Kör tag

Ha kell még usb más eszköznek akkor használhatsz HUB-ot, támogatja a vas. :wink:
Billentyűből, egérből vagy combo szettből Logitech a legjobb.
Csak ezeknek a driverei vannak a tv-n, ami persze nem zárja ki a más típusokkal való kompatibilitást , csak könnyebb mellényúlni.
Távirányítóval egyébként a szövegbevitel, kurzor mozgatás bűn lassú.
Ha majd használod a digitális tunerját, akkor bár hivatalosan nem tudja de szerviz menüből be lehet kapcsolni a PVR üzemmódot, és tudsz felvenni winyóra, meg élő adásban megállítani visszapörgetni.
Persze a belenyúlást mindig csak saját felelősségre, mert ha gond van, a garancia nem fedezi a visszaállíthatatlan károkat.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása  Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ] 

Minden időpont UTC+01:00 időzóna szerinti