Pontos idő: hétf. jan. 27, 2020 12:28 am

Minden időpont UTC+01:00 időzóna szerinti

Fórum szabályok

A fórum nyelve Magyar, kivéve a külön erre a célra hozott Témákat. A fórum használata során viselkedjetek kultúráltan, tartsátok be a Netikettet, és a Magyar jog előírásait. Fogalmazzatok közérthetően, és lényegre törően. Felelősségvállalási és jogi nyilatkozat.

Új téma nyitása  Hozzászólás a témához  [ 827 hozzászólás ]  Oldal Előző 1 2 3 4 517 Következő

Szerinted a zenehallagatás elvonja a figyelmet a vezetésről?
Igen 1%  1%  [ 3 ]
Nem 30%  30%  [ 68 ]
A "normális" zenehallgatás nem 68%  68%  [ 153 ]
Szavazatok száma: 224
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. júl. 20, 2005 2:42 pm 
Lada Baráti Kör tag

peeter írta:
M°N°C - Maniac Sound System - http://www.mnc.hu.
Nekem a hangszaróim is ilyenek...

Köszike:
http://www.mnc.hu./03%20Enroute/cd-mp3/39703.html
ezt sikerült beszerezni.
Lehet h jó vétel volt?

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. júl. 20, 2005 3:03 pm 
Üdv Grano!

ezt sikerült beszerezni.
Lehet h jó vétel volt?

Ilyenem van nekem is...nem rossz...rádió elég érzékeny (jól vesz), mp3 OK, nem ugrál, ügyes masina. Az elõlapom butult + 1*, szó nélkül cserélték...

Viszont, a sub kimenet lehet, hogy torz kissé (vagy csak nagy a jelsznt az erõsítõmhöz)....ez ügyben várom észrevételed...

Ennyi:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. júl. 20, 2005 3:05 pm 
Haver is ilyen MNC fejegységet vett, nemrossz, tud mindent, de engem kifejetzetten idegesít, hogy ráb@sztak egy jó nagy kijelzõt, éppen emiatt még motorosan le is nyílik, és erre 8 karakterrel szúrják ki az ember szemét, mert a kijelzõ kétharmadában mindenféle vonalak meg csíkok táncolnak. De hangra meg használhatóságra tényleg jó, a 2pár RCA plusz a külön sub kimenet is jó dolog rajta. A subot kocsiban nem próbáltuk, csak lakásban egy videoton erõsítõre meg hangfalakra kötve, na azokkal büntetett rendesen, nem torzított.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. júl. 20, 2005 3:38 pm 
Jut eszembe, lehet olyat valahol venni (vagy kapcsolási rajz is jó lenne) hogy 100 Hz körüli low pass filter? Olyan kéne, amit a hangszórókimenetre tudnék kötni, hogy a kalaptartóról csak a mélyek jöjjenek.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 6:38 am 
grano írta:
ezt sikerült beszerezni.
Lehet h jó vétel volt?

Attól függ, hogyé adták :!:

.:: Idézés javítva. Foximaxi ::.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 6:39 am 
Hogy a ...csába kell ezt az idézatat +csinálni, hogy jó legyen :evil:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 6:43 am 
klogabesz!
Igen lehet készen kapni. pl: Bajcsy Zsilinszki út 41. hsz bolt, Wesselényi u. 19. SINI elketronik, meg kb bármelyik kicsinél nagyobb hsz boltban, olyan 3-4000 HUF körül

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 8:41 am 
Lada Baráti Kör tag

dagonya írta:
Attól függ, hogyé adták :!:

Háát ez, meg 2 10-es SAL, meg 2 16-os SAL, meg egy olyan autós aljzat ami ehhez a cucchoz kellett 34 alatt jött ki.

Igy milyen ? :-)

Grano
ps: használd az Idézet gombot a szerkeszt helyett és a quote részt ne töröld ki.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 9:42 am 
Lada szakértő

grano írta:
Háát ez, meg 2 10-es SAL, meg 2 16-os SAL, meg egy olyan autós aljzat ami ehhez a cucchoz kellett 34 alatt jött ki.

Az szerintem jó ár. Hol vetted? Vagy esetleg használt? Engem igazából csak a fejegység érdekelne.

Köszi, Üdv, HegeGabi.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 1:43 pm 
Lada Baráti Kör tag

HegeGabi írta:
Az szerintem jó ár. Hol vetted? Vagy esetleg használt? Engem igazából csak a fejegység érdekelne.
Köszi, Üdv, HegeGabi.

Egy boltos haver adott mindent nagyker áron. A fejegységet beszerzési (akciós) áron adta 25k-ért, sõt segített is beszerelni, mert ugyi ehhez már olyan spéci csati van. (euro mittoménmi). Aljzat sok(k)ba volt több mint egy ezres, mert sima nem volt neki, nekem meg kellett a cucc, így vmi béjemvébe való aljzat van átalakítva legalább 3x-os áron.
Mindegy imho igy is jól jártam vele. A rádió része nem nagy durranás, nekem nem tûnik túl érzékenynek.

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 2:49 pm 
grano írta:

Igy milyen ? :-)

A 10-es SAL minek? :shock:

1ébként + szerintem ha TE úgy érzed, hogy megérte, teljesen mindegy ki, mit mond vagy gondol!

De télleg... a 10-es SAL minek? Ugye nem hátra? :?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 2:53 pm 
grano írta:
A rádió része nem nagy durranás, nekem nem tûnik túl érzékenynek.

Grano

Próbálkozz erõsítõs antennával. Néhány ezer forintért lehet kapni még a TESCO-ban is. A belsõ visszapillantó elé (mögé, fõlé) ragasztod, ugyanugy és -oda kell bekötni, mint a hagyományosat és valamivel jobb lesz a vétel.

dagonya

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. júl. 21, 2005 4:19 pm 
Lada Baráti Kör tag

dagonya írta:
A 10-es SAL minek? :shock:
1ébként + szerintem ha TE úgy érzed, hogy megérte, teljesen mindegy ki, mit mond vagy gondol!
De télleg... a 10-es SAL minek? Ugye nem hátra? :?

Az ajtókba van elöl a 2 tizes. Nem akartam faragni, lehet h elfért volna a 16-os, de vagy igen, vagy nem.

A kalaptartóba vágtuk bele a 16-osokat. Azok a mûanyag trepnin elég jól felfekszenek és lehet h a nagy "doboz" meg tán a flokkolás segíti a jó basszusokat. Az elsõknek gyakorlatilag nincsenek mélyhangjai. Nekem egy picit hiányzik a magas, kéne vmi csipogó is hozzá.

Az antennám belsõ, visszapill. mögé ragasztott. H van é benne erõsítõ nem tom, nem hiszem. Honnan lehessen aztat kideríteni? (nem tekoszos, ezres vagy az alatt vettem)

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 22, 2005 6:49 am 
grano írta:

A kalaptartóba vágtuk bele a 16-osokat.

Grano

ÁÁÁÁ!!!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 22, 2005 6:55 am 
grano írta:
Az antennám belsõ, visszapill. mögé ragasztott. H van é benne erõsítõ nem tom, nem hiszem. Honnan lehessen aztat kideríteni?

Grano

Így látatlanban én sem tudom. Ha van az antenna közepén egy kis dobozka szerûség, akkor valószínüleg elõerõsítõs. Ha az és még jó is, akkor tényleg a rádió gyengus.
Úgy tudom létezik valami antennajel-erõsítõ ketyere, autóba is.
Próbáld meg a SINI elektronikot, 3214-4089. Nem kapok tõlük jutalékot, de sok hülye ötletem megvalósításában segédkeztek már.
Esetleg a CONRAD; õk az Oktogonnál vannak, de telszámot nem tudok. Õk is ilyen elekkütyü hülyeségekre specializálódtak.

gagonya

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 22, 2005 8:56 am 
Lada Baráti Kör tag

dagonya írta:
grano írta:
A kalaptartóba vágtuk bele a 16-osokat.
Grano

ÁÁÁÁ!!!

Ezt kifejtenéd bõvebben? :-)
Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 22, 2005 1:36 pm 
grano írta:

Az én - unalomig ismételt - hozzáállásom szerint hátra NEM rakunk hsz-t CSAK mélysugárzót. A zenét álltalában magad elõtt hallgatod (koncert) és így igazi a térleképzés.
A mélysugárzó által sugárzott hangoknak meg majdnem mindegy. 100 Hertz alatt gyakorlatilag +szûnik a fül irányhallása.
Én a helyedben a 16-osokat beaplikálnám az ajtóba és a helyükre, hátra beszereznék 2 db (3, 4 ...db :D ) 20-25-ös mélysugárzót.

dagonya

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. júl. 22, 2005 1:58 pm 
Lada Baráti Kör tag

dagonya írta:
grano írta:

Az én - unalomig ismételt - hozzáállásom szerint hátra NEM rakunk hsz-t CSAK mélysugárzót. A zenét álltalában magad elõtt hallgatod (koncert) és így igazi a térleképzés.
A mélysugárzó által sugárzott hangoknak meg majdnem mindegy. 100 Hertz alatt gyakorlatilag +szûnik a fül irányhallása.
Én a helyedben a 16-osokat beaplikálnám az ajtóba és a helyükre, hátra beszereznék 2 db (3, 4 ...db :D ) 20-25-ös mélysugárzót.
dagonya

Ha only for B1 akkor igazad van. De én a hátulülõkre is gondolok és ez egy kifejezetten kisösszegû beruházás volt. Max 1 kis sub jöhet még szóba, de az is csak akkor ha a tartányt be tudom rakni a pótkerék helyére. Az autó egyébként sem igazán jó hely a zenei élmény teljes kiéléséhez.

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. júl. 25, 2005 7:14 am 
Így már nagyon-nagyon messzirõl közelít az érthetõhöz.
Az utolsó mondatoddal azért erõsen (nem csak én) vitatkoznék!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 04, 2005 7:02 am 
Sziasztok!
Összeollóztam pár érdekesnek tûnõ cikket hifi témában az alapoktól.
Olvassa mindenki okulásul, hasznosításul, okosodásul vagy csak úgy :wink:
Több cikk is született. Megpróbáltam valamilyen stratégia szerint sorbarakni. 1xre csak 1et teszek föl.
Nyugodtan +lehet röfögni, ez csak az egyéni látásmódomat tükrözi.
...+ aztán hátha lesz, akinek tényleg segítség :wink:
dagonya

1. Az alapok
Autóhifi aranyszabályok

"Ugye milyen jól szól?" – lelkesednek általában a gyári hifivel fölszerelt autók új tulajdonosai. Ilyenkor érdemes nekik föltenni a kérdést: "tényleg azt hiszed, hogy ez jól szól?"

Azt fogják hinni! Mint ahogy az új autót vásárlók nagy része azt hiszi. És miért is ne hinné? A legtöbb, gyárilag beszerelt hifi-berendezés drága, gyakran hatszámjegyû forintot kérnek érte. És ami ennyire sokba kerül, jó kell legyen, hiszen a boltok polcain ennyiért már bizony csúcsmodellek kelletik magukat – gondolják a tulajdonosok – okkal, míg meg nem hallgatják egy – néha jelentõsen - olcsóbb hifi összeállítás hangját.

Nagyon kevés kivételtõl eltekintve a tiszta átverés esete forog fenn – pl az új Lexusokban már Martin Logan tervezte hifi szól – igaz nem kicsi összegért. Persze ezek csak kivételek. Az átlagos autóba meglepõen gyatra minõségû felszerelés kerül.

Érdemes kézbe venni egy hangszórót ebbõl a kategóriából, hogy megértsük, mi az a költség-hatékony gyártás. Amit láthatunk, nagy valószínûséggel pillekönnyû, szigorúan nem impregnált papírmembrán, gombelem méretû mágnessel, mindez egy alufólia szilárdságú fémkosárban. Ami látszik, az szép és jó, ami nem, az meg annyira olcsó, amennyire lehet. A hangszóró meg nem látszik. A fejegységnek is csak az elõlapja. Az szépen az autó belteréhez van igazítva, közben odabenn meg valamelyik nagy gyártó legegyszerûbb alapmodellje található, gyakran még ez is megcsonkítva.

Akkor mit lehet tenni? Néha semmit, mert a gyárak egyre többször elszabotálják ennek lehetõségét. Például a fejegységet egybeépítik a légkondicionáló vagy a tolatóradar kijelzõjével, amin mellesleg navigálhatunk is, így sosem tudhatjuk meg, hogy mennyit javulna a hangzás egy jobb készülék beépítésével.

Gyakran lehet azért jobb minõségû hifi-komponenseket beépíteni. Mit érdemes ilyenkor cserélni? Mindent. A legkézenfekvõbb talán a jobb hangszórók beszerelése. Ez még akkor is sokat dob a hangzáson, ha a fejegységen nem tudunk változtatni. Az ideális megoldás, ha elõre sikerül elhelyeznünk egy komponens-szettet.

Ez azt jelenti, hogy két - ha lehet, 16 centis - mélyközép hangszóró kerül az ajtókba, és két csipogó valahová a mûszerfal tetejére vagy a tükörháromszöghöz. Ez még kiegészül egy pár jól eldugható keresztváltóval. Aki arra gondol, hogy egy ilyen összeállítás rémesen drága, téved. Már huszonezer forintért is kaphatunk ilyet, ami a gyári rendszerek túlnyomó többségét alaposan felülmúlja.

Az egyik legfõbb szempont, hogy jól mutasson az autóban. Egy boltba ellátogatva tapasztalhatjuk, hogy vannak aktuális divatok. Most a szálhúzott fém elõlap a menõ vagy az olcsóbb a fémszínû mûanyag. A fa elõlap már a múlté, a jövõ meg a mindent elfoglaló elõlapoké. A katalógusokat lapozgatva gyakran felfoghatatlan, miért kerül a csúcsmodell gyakran tízszer annyiba, mint ugyanannak a gyártónak az alapkészüléke. A paraméterekbõl nem következne ekkora árdifferencia - a tartalomból viszont már igen.

A drágább készülékek kijelzõi gyakran sokkal fényerõsebbek, így van esély rá, hogy napsütésben is el tudjuk olvasni. A mechanika sokkal gondosabban van megépítve, így a CD nem ugrik, és nem csak a garanciaidõ lejárta után egy napig fog mûködni. Több kimenetet találunk rajta, így nagyobb szabadságot kapunk komplett hifi-rendszerünk kiépítésénél. A felhasznált alkatrészek között pedig végre akad néhány olyan is, ami nem az árlisták legeslegalján tanyázik.

Ami viszont biztos: akármennyiért veszünk fejegységet, a beépített erõsítõ teljesítménye sokkal kisebb lesz, mint amennyit ígértek. A mostanában divatos 4x50 watt helyett meg kell elégednünk ennek az ötödével és az ehhez társuló dinamikahiánnyal, na meg torzításokkal.
Ezért érdemes erõsítõt is beépíteni az autóhifi-rendszerbe.

Sokat hallottam már azt a kifogást, hogy minek nekem még erõsítõ is, hiszen ennél hangosabban nem fogok zenét hallgatni. Nem is kell. A külön erõsítõ ennek csak a lehetõségét adja meg, mint ahogy sok másét is. Például, hogy halkabban is tudjunk zenét hallgatni. Bizony a torzítások hiánya, az elégséges tartalékok lehetõséget adnak arra, hogy a hangerõszabályzó eddig soha ki nem használt részén is zenei élményhez juthassunk.
Erõsítõt venni nehéz. Egy nagy elektronikai boltban lenyûgözõ a választék. És nincs olyan támpont, ami segítene a döntésben. A wattszám a legkevésbé. Merthogy ez szörnyen becsapós, amit a gyárak pofátlanul ki is használnak. A leglehetetlenebb szabványokat ássák elõ, hogy minél több wattot hirdethessenek öles betûkkel az erõsítõk dobozán. Persze ennek fele-harmada sem igaz, így fordulhat elõ, hogy a 25 wattos kis erõsítõ vidáman elzenél egy brutális szubládával, míg az ötszáz wattosra mondott kolléga után csak egy összeégett alkatrészhalmaz maradt. Az azért már megfontolásra készteti az embert, hogy az elõbbi, aprócskának tûnõ erõsítõ jó kétszer annyiba kerül, mint elpárolgott társa.

Szubláda. Ez a szerkezet arra szolgál, hogy a hatvan, hetven hertz alatti mély hangokat megszólaltassa. Az emberiség egyik része szerint ennek semmi értelme, és csak azok lelik benne örömüket, akiket kéjes borzongás önt el, ha autójukból kiszûrõdõ zene háromszáz méteres körzetben rázkódnak az ablaktáblák, és ötven méteren belül még az ágyból is ki lehet esni - hála a rezgéseknek. Az emberiségnek ez a része még nem hallott jó szubládát. Merthogy akkor tudná, hogy az selymesen simul az elsõ szetthez, szinte észre sem lehet venni, hogy szól, csak valamiféle a többletenergia árad szét bennünk zenehallgatás közben, ami oly kellemes...

Ez a bizonyos jó hifi viszont eléggé megfoghatatlan valami. Vajon létezik valamiféle szempontrendszer, ami alapján ítélni lehet?
Egy biztosan akad, ez pedig a hangminõség-versenyzés. Bizony akad ilyen állatfaj is. Komoly nemzetközi szervezete is van, a szép nevû EMMA, aminek a magyar szervezete a Humma. Még Eb-ket is rendeznek, csekélység, pár száz, már jó alaposan elõválogatott és arra érdemesnek tartott autó részvételével. Érdemes egy ilyen versenyre kilátogatni, megszállott õrültek és lelkes amatõrök békés egyetértésben hódolnak az autóhifi szenvedélyének. Felettébb mókás, amikor két becsukott szemû ember ül az autóban, rendkívül koncentrálnak, de szemmel láthatóan jó neki odabenn. Merthogy zenereprodukció folyik, gyakran olyan szinten, hogy jó néhány otthoni rendszer bekéredzkedhetne tanulni dinamikát, felbontást, színpadképet, jó atmoszférát.
Merthogy – nagyon sokak véleményével szemben - autóban zenét hallgatni lehet jó és kellemes élmény.

Egy statisztika szerint az átlag európai hímnemû autós majd egy évtizedet tölt autóban, mire nyugdíjba megy. Érdemes ezt az idõt egy jó hifi társaságában, kellemesen tölteni.

Eredetik alapján össze- és átdolgozta, továbbá saját véleménnyel +fûszerezte: dagonya

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 04, 2005 6:48 pm 
Helló a lada 2107-es antennánál van jobb?Minõség, esztétika stb.
Ha van akkor mi?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. aug. 05, 2005 6:14 am 
2. fejezet

Új autóhifi összeállítása
Menekülés a csendbõl

Autóhifi vásárlása esetén, mint az élet sok más területén, elõször a projektre elõirányzott pénzügyi keretet kell meghatároznunk. Erre van is bonyolult algoritmus, ami nem jut az eszembe, az viszont biztos, hogy olyan változók szerepelnek benne, mint a lemez/kazettagyûjteményünk nagysága, az évente autóban töltött idõ, valamint pénztárcánk vastagsága milliméterben.
Ha végignézünk kazettagyûjteményünkön, és rájövünk, hogy másik felét, a Hofit barátnõnknél felejtettük szakítás után, vagy hogy az autót csak kerti dísznek vettük, mert jogosítványunk úgysincs, ebben az esetben maradjunk a gyári rendszernél vagy ne is vegyünk semmit. Olcsónak ugyan elég drága, de nincs vele semmi szöszmötölés.
Ellenben ha vannak zenéink és az autóval autózni is szeretnénk, mi több, létezõ zenéinket az autóban is élvezni akarjuk, érdemes lecsekkolni a bankszámlát. A normális hang új – cuccokból - valahol 100-150e körül kezdõdik, ami kb. a gyári rendszerek ára, de mi sokkal ügyesebbek vagyunk, és jobb hangot tudunk csinálni ennyi pénzbõl, mint az autógyár.
Elõször is kell egy fejegység, magyarul rádiómagnó. Ha inkább CD-ink vannak, akkor célszerûbb egy CD-rádiót szerezni, az szebben szól. És többnyire az írott lemezeket is lejátssza. Ezzel el is ment a keret harmada-fele (35-70e Ft). A maradékból keressünk egy komponens-rendszert elõre (különépített mély- és magas sugárzó, külön keresztváltó), úgy, hogy az méretben illeszkedjen a gyári helyre.
A legtöbb Nagy Japán Audiomárka katalógusa megadja az összes autótípus beépítési méreteit, de a katalógus csak ehhez kell. A Nagy Japán Audiomárkák ugyanis hangszóróilag általában kevésbé válnak be, mint a kis svéd/német/amerikai speciálcégek termékei, bár a kivételek erõsítenek. A spéci cuccok az autóhifi-kereskedõknél szerezhetõek be. 20 és 50e között már elfogadható hangot kapunk a hangszóróból.

A gyári helyre szerelt komponens-rendszer jelentõs elõrelépés, de basszust azt ne várjunk tõle. Néminemû javulást várhatunk az ajtó megfelelõ anyaggal történõ kibélelésétõl. Klasszikus megoldás a problémára az oválhangszóró a kalaptartóra: az általában 16x23 centis oválok membránfelülete alkalmas a mélyebb frekik lesugárzására is, különösen hogy az alattuk levõ csomagtartó légterét is használhatják. A "nagyoválok" általában több utas rendszerek, tehát magassugárzó is van bennük. Ez azonban kivételesen nem örömhír: a hátulról érkezõ magashangok valahol a vezetõ fejének magasságában találkoznak az elölrõl érkezõ magasakkal, interferálnak, majd jól tönkrevágják a térérzékelést. A megbízhatóan vandál megoldás az integrált magassugárzó köldökzsinórjának elmetszése, de a kifinomultabb lelkek kényeztetésére léteznek a csak mélysugárzót tartalmazó rendszerek is. Ha ez esetleg mégsem ovál alakú lenne, hanem 16 vagy 20 centi átmérõjû karika, nos, az még nem kizáró ok. Sõt.
…bár hozzáértõk véleménye szerint hátra nem szabad hangszórót tenni.

Egy ilyen rendszerben tehát a fejegység beépített erõsítõje hajtja meg a komponens-rendszereket elöl, illetve a mélyhangok sugárzását javítani hivatott nagyoválokat / karikákat hátul. Ennek megfelelõen lesz basszus is, térérzet is, és ha nem vagyunk túl igényesek, akár meg is állhatunk ezen a szinten: a Gorilla együttes élvezhetõ hangerõvel, viszonylag alacsony torzítással fog megszólalni - ha nagyon-nagyon koncentrálunk, még a lábdobot és a basszus-szólamot is kihalljuk.

Eredetik alapján össze- és átdolgozta, továbbá saját véleménnyel +fûszerezte: dagonya

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. aug. 05, 2005 9:31 am 
borni69 írta:
Helló a lada 2107-es antennánál van jobb?Minõség, esztétika stb.
Ha van akkor mi?

Nekem Hirschmann fekete színû botantenna van a kocsin és simán veri az összes nyugati kocsi gyári antennáját. Fekete, tehát minden kocsin normálisan néz ki, levehetõ, hogy a mosó ne tépje le, és marha jó minõségû. Nekem ott is szól a rádióm, ahol a fõnököm Audijában már csak orkán erejû szél szól. :) Szóval megéri a jó antenna a gyári kacatok helyett.

Andrzei

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szomb. aug. 06, 2005 5:18 pm 
ma visszaraktam a kocsiba a zenét.hááát nem vagyok megelégedve annyira mint amennyibe kerûlt.
szól szól de nem az igazi egy 1.5kWattos rendszertõl.(max telj,2sub)bár ez régi rendszer.(2éves)ez volt az elsõ komolyabb cuccom.de átakarom dolgozni.és akkor elvileg ---- lessz.bár már most is felkellett ragasztani a rendszámot és ujrakötözni a lámpákat mert szétrázza.... :oops: :oops:
addig is hallgatom ezt. :lol: 8)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 08, 2005 6:58 am 
Boci

Van rendszerleírásod, esetleg fotód? Mi a baj a zenével? 1,5 kW-al szét kén' esnie a kasztninak :)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 08, 2005 7:00 am 
3. fejezet

Még, még, még, ennyi nem elég!

Az eddig befektetett összeg nagysága kb 100.000 HUF (fejegység, elsõ komponens vagy hátsó ovál). Hogyan tovább, ha fejleszteni akarjuk a rendszerünket? Erõsítõ!

A fejegységekben lévõ beépített erõsítõ csak lejtõn, enyhe hátszéllel tudja azt a 4x45 wattot, amit oly büszkén hirdet az elõlapján. A lejtõt és a hátszelet az elektroakusztikában a nagyon-nagyon speciális mérési eljárások jelentik, amilyenekkel ki lehetne mutatni például, hogy a Sokol Classic egy százwattos high-end audio produktum - wattok és wattok között nagy tud lenni ám a különbség! Az erõsítõre elsõsorban a mélyhangok reprodukálása miatt van szükség. Némi leegyszerûsítéssel úgy lehetne magyarázni a feladatot, hogy a mélyhangok hullámhosszát be kell „hajtogatni” az autó jóval rövidebb utasterébe, és ehhez bizony kell a kakaó. De speciális hangszóró is kell hozzá, ami mérete és kialakítása révén alkalmas a nagy energiák feldolgozására; a szaknyelv - roppant találóan - ezeket mélynyomónak hívja.
A sznobok subwooferként is ismerik.
Tehát az elõzõ részben leírt rendszerhez adagoljunk egy csipetnyi erõsítõt és egy késhegynyi mélyládát, és egy lépéssel közelebb kerülünk az autóhifis nirvánához. Az árlista alján találjuk a basic kétcsatornás erõsítõket, újonnan 25 és 40e közötti áron. A kétcsatornás erõsítõ erõteljes kompromisszum, olyan mint amikor almát eszünk ebéd helyett: valami van ugyan a gyomrunkban, de igazából csak még éhesebbek lettünk. A mélyládák szintén 25 ezer forint környékén indulnak újonnan, de ha upgrade-elünk, szánjunk még 10-15 ezer forintot a kábelekre és a szakszerû beszerelésre, minthogy a guruló csodát néhány helyen meg kell furkálni, a kárpitelemeket le kell bontani, sõt, ami még zûrösebb, vissza is kell szerelni.
A kétcsatornás erõsítõvel két dolgot lehet kezdeni. Vagy azt mondjuk, hogy az elsõ hangsugárzókat továbbra is a fejegység hajtja meg, és az erõsítõ csak a mélyládát fogja lökõdni, vagy az ún. trimód kapcsolást választjuk, amikor a kétcsatornás erõsítõbõl, hüpp-hüpp-hüpp-barbatrükk, egy kvázi háromcsatornásat bûvészkedünk. Az elsõ esetben a zenei információ 90%-át szolgáltató elsõ hangsugárzókat továbbra is a ványadt kis IC-temetõ fogja ellátni zenével, tehát jó esélyünk van a megszokott mosott és kissé torz hangra, de a mélyek immár megszólalnak, és ettõl sokkal jobb lesz hallgatni a zenét, bármilyen mûfajról is legyen szó.
A második esetben az erõsítõ hajtja meg az elsõ hangsugárzókat és a mélynyomót, de a nagybetûs Zene még így sem fog megjelenni elõttünk, minthogy a kétcsatornás-erõsítõ-három-csatornát-hajt-meg mûsorszám igazából azt jelenti, hogy egyik hangszórórendszer sem kapja meg a neki szükséges teljesítményt. További pesszimizmusra ad okot, hogy ilyen rendszerhez kell még egy fekete doboz: egy hangváltó, ami elkülöníti a mély hangokat a magasabbaktól, hogy mind a két rendszer csak azzal a frekvencia-tartománnyal foglalkozzon, amire az Isten (és a tervezõmérnök) szánta õket.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 08, 2005 2:43 pm 
hi!rendszerleirást inkább nem részletezném.egyrészt mert folyton változik a cucc.és még nincs összerakva úgy hogy aztmondanám h kész.ez a régi rendszerem volt de teljesen át akarom alakitani.másrészt meg szeretném ha mindenki tudná h mit lehet elvinni.ezt nem rátok értem hanem úgy álltalában.jobb óvatosnak lenni.
képek ugyanebbõl az okból nincsenek.bár ezzel sokat nem vesztetek.
esetleg privát mélben leirom ha nagyon érdekel dagonya. :roll:
ja úgy szétrázza a kocsit a zene szóval nem szar csak én többet vártam tõle.egy egyszerûbb és olcsóbb cuccal nemsokkal kevesebbet értem el elõzõleg.szóval ha valakinek zene kell vagy szeretne körbenézni mit érdemes akkor irjatok mert sok tanáccsal és esetleg konkrét készülékkel is tudok szolgálni.sokat foglalkozom zenével.több installációt is csináltam már.egyébbként hangositó vagyok.és régen dBre akartam kocsit csinálni csak letettem róla anyagi okokból. :?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: kedd aug. 09, 2005 7:04 am 
4. fejezet

Fejegység vásárlás elõtt...

Ha az itt leírtakat alkalmazod vásárlásnál, jó esélyed van, hogy nagyobb örömöd teljék a vásárolt készülékben – még évek múltán is.

A vásárlásra szánt keret meghatározása: gondold át mi lesz az az összeg, amit teljes rendszerre, úgymond az autód „hangjára” akarsz költeni.

Például:

Ha a max. költségvetés 100.000.- Ft, akkor ennyiért vehetsz egy igen komoly fejegységet, de nem sokat érsz vele, ha a gyári hangszórókkal lerontod a rendszered hangját.

Ebbõl a maximális keretbõl viszont tudsz venni egy olyan olcsóbb fejegységet, ami megfelelõ készülék esetén hangban nem, csak a számodra használhatatlan extrákban marad el az elõzõtõl, így hangszórókra is marad pénz.

Összességében próbálj meg arra törekedni, hogy a végleges rendszer minden láncszeme azonos komolyságú legyen, így nem fogsz feleslegesen pénzt kidobni.

Nyilván ez nem azt jelenti, hogy érdemes lemondanod a csúcskészülékek erényeirõl, hiszen nem elhanyagolható dolgok miatt kerülhet akár százezrekbe is egy felsõkategóriás CD.
Nem kell mindent egyszerre megvenned, az a leghasznosabb, ha lassan elemenként összeállítasz egy olyan rendszert, amelyet egyik autódból szerelsz majd át a másikba és a hangja még sok év után is megállja a helyét.

Fejegység választáskor a következõkre érdemes odafigyelned:

1. HANGMINÕSÉG: ez a legfontosabb. Az általad választott CD-rádió hangja lesz a rendszered alapja, érdemes a kiválasztáskor leginkább erre a tényezõre összpontosítani. Ha arra figyelsz, hogy melyik az a készülék, amelyik az X összegért a legjobb hangot nyújtja, akkor már túl vagy a nehezén. Ha van lehetõséged a kínálatban lévõ készülékek hangjának összehasonlítására, akkor tesztelj! Ha úgy érzed, hogy akarsz a késõbbiekben erõsítõt is az autódba, akkor ügyelj arra, hogy tesztelés közben ne legyen semmilyen hangszínszabályzás bekapcsolva (Loudness, BBE, Bass, Treble, DSO, stb.), mert ezeket, ha erõsítõt is használsz, kikapcsolt állapotban kell majd tartanod. Ez egy ilyen autóhifis íratlan szabály. Azért érdemes elsõ helyre tenned kiválasztáskor a hangminõséget, mert maximum egy hónap alatt meg fogod unni azt, amit a készülék külseje, vagy „csilli-villi” kijelzõje nyújt és utána együtt kell majd élned egy szerényebb hangú géppel, amit már nehezebb lesz megszokni.

2. SZOLGÁLTATÁSOK: „Mit tud a készülék?” Ismerõs ez a mondat? Nem feltétlenül az a készülék lesz a legjobb vétel, amelyiknek hosszasan lehet sorolni a HASZNOS és HASZONTALAN extráit.

HASZNOS EXTRÁK:
• MP3: manapság már a legkisebb CD rádiók is játszák az MP3 fájlokat. Hallottam olyan eladóról, aki azzal próbálta meg lebeszélni a vásárlót az MP3-ról, hogy az nem szól jó minõségben. Valóban nem, viszont, ha az ember CD gyûjteménye nem csak jó minõségû gyári CD-kbõl áll, hanem írott audió lemezekbõl is, amelyek többségét már eleve MP3-ból írják, akkor már helytakarékossági megfontolásból is érdemes az MP3-at felvenni a szükséges extrák közé. Egy másik érv az MP3-as készülékek mellett, hogy jó néhányuk 24bites DA konverterrel van szerelve, így jó esetben a hangminõségük képes lesz felülmúlni akár egy drágább CD-rádió hangját is.

• Az MP3 kezelését tekintve viszont megint nagyok a különbségek. Szinte elengedhetetlen szolgáltatás a +10 / -10 track váltás. Erre akkor van szükség, amikor a lemezen nincsenek könyvtárakba válogatva az MP3 fájlok (már pedig senki nem szeret ezzel kínlódni) és idegtépõ lehet egyesével lépkedni, mondjuk a századik trackig. Már néhány éve kaphatóak MP3-as CD-lejátszók, de a mai napig vannak olyak típusok, amelyek képtelenek a gyors elõrecsévélés ( >> ) funkcióra úgy, hogy közben halljuk is (mint normál CD lemeznél), hogy hol tartunk. Pl. épp egy olyan tracket hallgatsz, ami hosszas intróval kezdõdik, Te a zenére vagy kíváncsi, így hát megnyomod a gyors elõrecsévélés gombot, a készülék elnémul és csak azt látod, hogy 10, vagy éppen 20 másodpercet haladtál elõre, ebbõl viszont nem fogod tudni, mikor van vége az intrónak és honnan kezdõdik a zene.

• SD kártya kezelés: a legújabb JVC fejegységek nagyobb modellei már olvassák ezeket a SIM-kártyától alig nagyobb, akár 512MB tárolókapacitású adathordozókat. Ezek nagy elõnye, hogy garantáltan rázkódásmentesek, nem sérülékenyek, mint a CD lemezek és ami a legfontosabb, hogy bármikor könnyedén levehetsz, vagy hozzáadhatsz egy zeneszámot a kártyán tárolt zenei anyaghoz és így nem kell az újraírható CD-knél már megszokott törléssel vagy az újraírással idõt töltened.

• DVD-s fejegységek: mivel már a 60-tól 100ezer forintos középkategóriás ársávban is van jó néhány olyan készülék ami képes DVD olvasásra ezért érdemes itt a multimédiáról is néhány szót ejteni. Lehet, hogy ha egyenlõre még nincs is bekalkulálva a vásárlásra szánt keretbe egy minimum 60ezer forintos monitor, akkor is jobb vétel lehet egy DVD-s fejegység. Miért? Ezek a készülékek csak abban különböznek a normál CD / MP3 rádióktól, hogy van videó kimenetük, lejátsszák a DVD filmeket és ami a legfontosabb, hogy néhány típus olvassa a DVD lemezre írt MP3 fájlokat is. Késõbb -ha már belefér a keretbe- egy monitor segítségével a mozizás mellett könnyebben átlátható lesz az MP3 fájlok kezelése is, ugyanis a WINAMP-hoz hasonlóan itt is egy listából választhatod ki zeneszámokat.

• Merevlemezes fejegységek: Ezek az utóbbi 1-2 év vívmányai. Elõnyük, hogy gyakorlatilag nem kell magaddal cipelni az adathordozókat. A merevlemezre írja föl a zenei anyagokat, általában egy számítógéprõl átmásolva. Több féle kapacitással kaphatók, némelyikre akár 200-250 órányi zenei anyag is felfér, nem beszélve a telekijelzõs egérmozi megjelentette animációk sokaságáról. Egy-egy drágább modell már felvételi lehetõséget is tartalmaz, így egy gombnyomásra az éppen aktuális kedvencünket rögzíthetjük a hallgatott rádiócsatornáról.

• RCA kimenetek száma: Alapesetben még a „legbutább” fejegységek is tartalmaznak 1 pár vonal kimeneti csatlakozást. Ha nincs szándékodban erõsítõt csatlakoztatni a fejegységhez, akkor nem kell törõdnöd ezzel az extrával, ha viszont igen, akkor érdemes ezek számával valamelyest foglalkozni. 1 pár RCA kimenet: ennek segítségével csatlakoztathatsz egy erõsítõt, amellyel mélysugárzót, vagy hangszórót hajthatsz, viszont, ha már 4 csatornás erõsítõt használsz, akkor érdemes lesz olyan készüléket választanod, amely 2 pár RCA kimenettel rendelkezik. Erre azért lesz szükséged, mert akkor a FADER funkcióval állíthatod a mélysugárzó hangerejét a közép-magas hangszórókhoz képest. Innen már csak hab a tortán a 3 pár RCA kimenet, mert itt már külön menüpontban állítható a mélysugárzó hangereje és jobb esetben a vágási frekvenciája is.

• EGYÉB EXTRÁK: (változtatható színû kijelzõ, érintõképernyõs vezérlés, CD-tár vezérlés, motoros elõlap, távvezérlõ, 4 voltos elõerõsítõ kimenet, forgatógombos hangerõszabályzó stb...) ezek miatt csak akkor érdemes több pénzt kiadni ha az nem a jobb erõsítõ vagy a jobb hangszóró vásárlásának rovására megy, bár mindenki saját maga érzi a szolgáltatások fontossági sorrendjét de hosszútávon biztos, hogy több örömet fog okozni egy drágább de igényesebb hangú elsõ szett mint egy „delfines" kijelzõ.

HASZONTALAN EXTRÁK:
Ezek egy része csak akkor haszontalan ha emiatt, a végleges rendszered hangja szenved csorbát.

• TELJESÍTMÉNY: 4x45W-tól akár 4x60W-ig. A mûszaki adatoknál az apró betûs rész mindegyik „sokwattosnál" csak tizenwattokról szól. Ha lecsavarozod egy 4x50 Wattos külsõ erõsítõ hátlapját, akkor megfigyelheted, hogy körülbelül, egy fejegységni helyet foglal el az erõsítõ burkolatán belül csak a tápegység, a másik fele az erõsítõ, ezt a sok elektronikát képtelenség belezsúfolni egy normál méretû rádióba, nem beszélve arról, hogy egy valóban 4x50 Wattos erõsítõ sokkal vastagabb tápkábeleket igényel mint, amit az autógyárak a mûszerfalba szerelnek. Ráadásul a fejegység hangereje nem minden: az, hogy valami hangos, nem egyenlõ azzal, hogy jól és élvezhetõen is szól. Szinte évente emelkedik 5 Wattal a fejegységek teljesítménye, ez többnyire annak tudható be, hogy a húszdekás, piacos „GAGYITECH" már 100 Wattot hirdet öles betûkkel az elõlapon. Szükségszerûen a komoly gyártóknak is emelniük kell a Wattot (gyakran csak papíron) azért, mert így mindenki a sokkal olcsóbb, de annál inkább sokwattos hulladékot vásárolná, ezért fordul elõ, hogy az évekkel ezelõtti 4x25W-os, gyakorlatilag pontosan akkora hangerõvel szól, mint a 4x50-es új modell.

• Soksávos EQ, ilyen-olyan hárombetûs nagyszerû „hangminõség-javító" csoda-áramkörök és processzorok. Ezek abban az esetben, ha külsõ erõsítõt használsz semmire nem valók, másrészt „hangminõség javítás?" ez valami vicc ugye? Én úgy hallottam, ....ból nem lehet várat építeni. Az EQ-nak csak akkor van haszna, ha nincs erõsítõd és csak a gyári vagy az utólag beépített hangszórók hangját akarod hallgathatóbbá tenni. Miért feleslegesek ezek ha külsõ erõsítõt használsz? Ha a legjobb hangú rendszert akarod kihozni az X forintból akkor nem ezeken fog múlni a jó végeredmény. Olyan fejegységet kell választanod, ami minden hangszínszabályzás nélkül a legjobb hangot nyújtja, mert az amelyik gyengébb hangminõségû, azon már nem fog segíteni semmilyen csodaprocesszor sem. Gondolj csak bele: elõkaparod a padlásról nagymamád SOKOL rádióját majd rákötöd a pénzen vásárolható legjobb ekvalizátort és hangprocesszort. Fog úgy szólni mint egy alap mini hifi? Bizony nem. Ugyanez a helyzet a hangprocesszorokkal is, tapasztalt autóhifi versenyzõk is csak a verseny ideje alatt használják, mert amellett, hogy - hosszas kísérletezés és munka után - gyönyörû színpadot lehet vele varázsolni az autóba, mesterségessé is teszi a rendszer hangját.

• Nem éppen szolgáltatás, de szorosan ide tartozik a jól csengõ MÁRKANÉV is. Nem törvényszerû, hogy az X márkajelzés alatt futó, termékek, a legjobbat fogják neked nyújtani az adott árkategórián belül. Lehet, hogy X márka már bevált mint házimozi, televízió készülék, kézi mixer vagy villanyborotva, de mint CD-rádió, biztos, hogy a legjobbat fogod kapni X-bõl? A jó márkanévnek még van egy másik hátulütõje is, ugyanis az csak addig jó amíg nincs nála egy sokkal jobb. Sok fejegységeket gyártó cég van piacon, az Y márkájú rádiók 10 vagy akár 1évvel ezelõtt a legjobbat nyújtották minden tekintetben, de fél évvel ezelõtt gondolt egy olyat a Z nevû konkurens, hogy most jobban belehúz a fejlesztésbe és mára Z lett a jobb, minden szempontból. Te pedig még ma is a jóval gyengébb Y-ra akarod a pénzed kiadni. Természetesen az elõbbiek semmiképpen sem vonatkoznak a feltûnõen olcsó márkátlan készülékekre. A „YAMAKASI" MP3/DVD/kékledesfullextra húszezerért soha nem lesz jó vétel, mert többet fog a szervizben tanyázni mint a mûszerfalban, még akkor sem ha a „nagytudásu" eladó vagy kereskedõ esküszik a típusra.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: kedd aug. 09, 2005 7:08 am 
Boci2108 írta:
esetleg privát mélben leirom ha nagyon érdekel dagonya. :roll:

Azért hálás lennék, naggyon érdekel ez a téma :D :D
privcím
istvan.valovics@freemail.hu
ha lenne fotó is... :oops:

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: kedd aug. 09, 2005 1:07 pm 
hali dagonya!küldtem egy rövid mélt.
gyakran járok érden(mostanában egyre ritkábban)
milyen géped van? hátha láttalak....
képet tegyél fel valahova.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. aug. 10, 2005 6:53 am 
5. fejezet

Mélysugárzók és erõsítõk...
A mélyládákról, avagy a szubbasszus

…Hát igen, a kétcsatornás erõsítõ félmegoldás az alap autóhifiben, méghozzá szó szerint. Léteznek ugyanis négycsatornás erõsítõk, amelyek drágábbak ugyan kétcsatornás testvéreiknél, viszont önmagukban is képesek a komplett rendszert vezérelni. Két csatornájuk a frontsugárzókat hajtja meg (bal-jobb), kettõ pedig összekapcsolva („hídba kötve") a mélyládát.
Meg tudom érteni, ha most hümmögsz és felhúzod a szemöldököd , van itt egy-két furcsaság. Elõször is, megfeledkeztünk a hátsó hangszórókról. Valóban, amikor a legolcsóbb rendszerrõl volt szó, említésre kerültek a kalaptartóra szerelhetõ hangszórók. Azok szerepe azonban már akkor is csak a mélyhangok visszaadásának segítése volt; amióta mélyládában gondolkozunk, erre nincs szükség. Ráadásul ha realisztikus hangteret akarunk teremteni - és miért ne akarnánk? -, akkor alapvetõ, hogy a hangnak elölrõl kell érkeznie. (Kivétel a Mátyás-templom, ahol orgonakoncerten a székek és padok az oltár felé néznek, az orgona meg az ember háta mögött van.)
Ja, ja, de akkor miért van a csomagtartóban a mélyláda? És egyáltalán, egy darab mélyláda hogyan lehet elég? A sztereó-hatás smafu? A két kérdés összefügg, a mélyhangoknak ugyanis nincs irányhatásuk, sem jobb-bal, sem elõre-hátra. A magyarázatot a Teremtõ logikájában kell keresni: a fülünk úgy lett méretezve, hogy a természetben leggyakrabban elõforduló hangok irányát tudjuk meghatározni.
Az emberi fül irányhalló képessége ugyanis azon alapszik, hogy a tér egy bizonyos pontjából érkezõ hang nem egyszerre érkezik a két fülünkbe, és a beépített bio mikroprocesszor ebbõl számítja ki a hangforrás helyét. A mélyhangoknál viszont több méteres a hangok hullámhossza, így a füleink közötti 15-20 centiméter távolság nem oszt, nem szoroz. A mikroproci ilyenkor inkább azt hiszi a mélyhangokról, hogy onnan jönnek, ahonnan a már jól behatárolható magasabb frekvenciák, és hopp, már be is van csapva.
Mindez persze csak az igazán mély, 80-90 Hz alatti hangokra vonatkozik, de hát a mélyládák ennél magasabb hangokat (elvileg) nem is sugároznak. Így egy okosan összeválogatott, precízen beállított rendszer képes egységes hangszínpadot kreálni a vezetõ elõtt még akkor is, ha a mélyláda a számára ideális helyen, valahol a csomagtartóban trónol.
Egy ilyen rendszer fejlesztése kétféleképpen lehetséges. Elõször is, lehet minden készülékbõl jobbat, ergo drágábbat használni. Ha csak egy komponensre jut több pénz, akkor az feltétlenül a frontsugárzó legyen és ne a fejegység, amire a legtöbben tippelnének. Érdemes lehet a kábelezéssel is kísérletezni: aki jártas a szobai hifiben, az tudhatja, a kábeleknek is van egyéni hangjuk, és így a kábelek is felelõsek a szép hangzásért.
A speciális autóhifis cégek is ajánlanak kábeleket és természetesen a legtöbb szobai hifire készült összekötõ- vagy hangfalkábel az autóban is használható. Kivételt csak a karnyi vastagságú kábel-anakondák jelentenek, minthogy azokat kissé nehéz befûzni a meglevõ kábel alagutakba.
Egy másik, talán még jobb eredményekkel kecsegtetõ módszer az autó hifire való optimalizálása. Két olyan terület van, ahol relatíve visszafogott anyagi befektetésért cserébe számottevõen javul a hangminõség. Az egyik az autó aksija. Léteznek olyan speciális („spirálcellás" vagy „gáz-rekombinációs") aksik, amelyek azonos névleges áramerõsség mellett nagyobb indítóáramot tudnak kiadni magukból. Ez azért jó, mert az ilyen battériáknak kisebb a belsõ ellenállásuk, a zenei csúcsoknál megnövekedett teljesítményigényt késlekedés nélkül tudják teljesíteni. Ez nemcsak álló motorú autónál fontos, de akkor is, amikor a fõ áramszolgáltató a generátor. Ezek az akkumulátorok ugyan nem olcsók (25-45e körüli az áruk), de egyrészt általában tartós, megbízható darabok, másrészt természetesen gondozásmentesek.
A hangminõség szempontjából kritikus, hogy lehetõleg csak a hangszórók zenéljenek, az ajtókárpitok, a karosszéria lemezei ne tegyék hozzá a maguk muzsikáját, ami rezonanciák formájában jelentkezik. A rögzítõcsavarok feszesre húzása, a hiányzó kárpitrögzítõk pótlása üdvös és költségkímélõ megoldás. Aki ennél is tovább kíván lépni, az szakboltokban talál speciális rezgésmentesítõ festékeket, amiket a csillapítani kívánt felületre kell felvinni, természetesen belülrõl, hogy az általában takony-állagú, plusz ronda színû kulimász ne legyen szem elõtt.
Az ajtók és az ajtókárpit belsõ felülete, a csomagtér padlója, a torpedólemez kezelése ajánlott a leginkább. Szintén az autóhifi-kereskedõk árulnak öntapadós csillapító lapokat, amiket formára vágva lehet felragasztani a csillapítani kívánt helyekre. Egyik megoldás sem olcsó, egy autó komplett kezelése belekerülhet 20-40 ezer forintba is, de a hatás simán felér egy erõsítõ-cserével, sõt. A dolog hátránya, hogy az autó eladásakor a befektetés elúszik. Egy olcsóbb – bár kétségtelenül gagyibbnak tûnõ és kevésbé hasznos, de mûködõ! – megoldás az imént említett felületek kátránypapírral történõ bevonása. Ehhez csak türelem, egy jó olló és egy gázlámpa szükséges. Több rétegben föltéve azért hatásosabb – persze így sem ér fel egy profi – és jóval drágább zajcsillapítóval.
Egy négycsatornás erõsítõre épülõ, minõségi komponensekbõl álló, igényesen beépített autós hifiberendezés ára valahol 250 és 500 ezer forint között van. Nem kicsi ez az összeg, még egy új autó vételárához viszonyítva sem, de ha életünk felét a volán mögött töltjük, és a lemezgyûjteményünk mérete is indokolttá teszi, jobb befektetés az autóhifi, mintha az autónk motorjának tuningolására költenénk – persze tudom, ezzel nem mindenki ért egyet . Legalább nem büntetnek meg gyorshajtásért.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. aug. 10, 2005 6:56 am 
Hali Boci 2108
kaptam mélt, dobtam választ :)
Hogyan kell ide beszúrni képet :oops:
addig küldök privban

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 11, 2005 6:34 am 
6. fejezet

Mélysugárzó vásárlás elõtt...
Kell-e nekem mélysugárzó, miért van rá szükség?

A mélysugárzó láda a hallgatott zenei anyagtól függetlenül mindenképpen szükséges. Még ha a legprofibb elsõ hangszóró szettet is vásárolod, annak sem lesz olyan minõségû mélye, mint amit egy profi mélyláda képes produkálni.

Sajnos sokak szemében a mélyládáról kialakult kép a hülyegyerekekrõl szól, akik csak azért vásárolják, hogy ezzel feltûnést keltsenek. Akinek már van némi autóhifis tapasztalata, könnyûszerrel felismeri ezeket az autókat, ugyanis már messzirõl hallatszik, hogy alapvetõen egy silány minõségû, belülrõl hallgathatatlan rendszer van az autóban és minden erõfeszítés csak azt szolgálja, hogy már messzirõl hallja mindenki a „dücc-düccöt".

Ha viszont egy izmos, profi hangminõségû rendszer honol az autódban, meg kell barátkoznod azzal a ténnyel, hogy ha azt nagy hangerõn fogod hallgatni, azt hallani fogja más is.

Már volt mélyládám és nem hiányzik a „tuc-tuc".

Ha korábban volt már mélysugárzó az autódban és úgy érzed normális zenehallgatáshoz nem hiányzik a monoton hátulról érkezõ morajlás, akkor egy rosszul kiválasztott, vagy gyenge minõségû mélysugárzó vette el a kedved. A jó mélyláda úgy szól, hogy észre sem veszed a jelenlétét, hangja tökéletesen simul az elsõ szett hangjához. Ez nem azt jelenti, hogy a jó mélysugárzó halkan szól, a jó mélysugárzó, izmos, gyors, pontos és precíz, ennek köszönhetõen nem fog lemaradni az elsõ szettektõl, nem fog külön életet élni a csomagtartóban és nem fog az õrületbe kergetni a folytonos duruzsolásával, még akkor sem, ha az erejétõl már mozog a szélvédõ! (nem vicc)

A sikeres mélysugárzó választás titka.

Az elsõ sub vásárlásakor, tapasztalat híján senki nem hallgatja meg azokat a mélysugárzókat amelyek beleesnek a rászánt pénzügyi keretbe.

Ehelyett kiválasztáskor dönt a Watt mennyiség, az eladó szava, a kinézet, az ár, a márkanév és jó esetben egy meghallgatás a 10-20 vagy akár 100 négyzetméteres üzletben. Az elõbb felsorolt tényezõk egyike sem fog hozzásegíteni a rendszeredhez és zenei ízlésedhez leginkább passzoló mélysugárzó kiválasztásához.

Miért nem érdemes az üzletben mélyládát meghallgatni?

Azért mert más méretû láda szól jól egy nagy üzletben, más egy kisbuszban és teljesen más egy kispolszkiban, ahányféle autó van kb. annyiféle mélyládát lehetne gyártani. Nem csak az autó mérete lényeges, számít a hallgatott zenei anyag is.
Más ládát kíván a rap, techno, rock és jazz zene, számít az autóban lévõ erõsítõ, hangja és ereje is (szándékosan nem teljesítményt írtam).
Mindezek után ami a legjobban számít, az a Te ízlésed!

Hogy lehet ezek után biztosra menni? Sehogy!

Ha teheted, kérd ki az eladó véleményét (ha ért ahhoz amit csinál) és kérd meg arra, hogy ajánljon néhány mélyládát az általad hallgatott zenei stílushoz és az autódhoz. Ilyenkor már jó esetben leszûkül a kör néhány darab mélyládára, amelyeket már a saját autódban, a saját rendszereden, a saját lemezeiddel össze tudsz hasonlítani.

Jó tanács! Csak próbaképen hallgass meg egy magasabb kategóriájú mélyládát is, biztos vagyok benne, hogy alaposan ki fog tisztulni a kép arról hogy mi az igazi különbség mélysugárzó és mélysugárzó között, másrészt, ha egy igazi „nagyágyút" használsz a teszteléshez viszonyítási alapnak, nem fogsz belezavarodni a tesztelésbe.

Hány wattos mélysugárzót vegyek?

A mélysugárzóknál ugyanúgy mit az erõsítõknél is a legutolsó szempont a Watt a rangsorolásnál.
Semmit nem jelent, nem utal a teljesítményre, nem utal arra sem, hogy mekkorát fog szólni a hangszóró, de legfõbbképpen a hangszóró hangjára nem utal. Mert a Wattok semmit nem jelentenek!

Egy másik dolog: egy pl. 500 Watt teljesítményû hangszórónak a hangja lehet kopogós, vagy túlságosan sub-os, hangos vagy halk, lötyögõs, pontatlan, lehet gyors, lehet lassú, lehet olyan ami tetszeni fog és lehet olyan is ami nem fog tetszeni, az egyik kifejezetten „feka-zenén" lesz ideális míg egy másik pedig pont rock zenére lesz a legjobb választás, az egyik lehet 10000Ft, míg a másik 350000Ft.
500Watt - 500Watt,
madár - madár,
autó - autó,
szõke nõ - szõke nõ,

Szerintem Te sem „autót" akarsz venni, hiszen ebbe a fogalomba beletartozik a Suzuki Alto-tól a legújabb Audi A8-ig minden, ugyanígy az 500Wattos mélysugárzó és az 500Wattos erõsítõ is lehet Alto vagy A8 kategóriájú, amit az árak gyakran tükröznek is.

Melyek a jó hangszóró ismérvei, mûszaki adatok, Wattok, a membrán anyaga, a mágnes mérete?

Azt, hogy végül mekkora örömöt és milyen zenei élményt fog neked egy mélysugárzó nyújtani, nem csak egy-két dolog határozza meg.

Kár azt állítani, hogy a papír membrános, vagy az alumíniumkosaras, vagy akár a nagy mágnesû hangszórók szólnak jól. Ez körülbelül olyan mintha azt állítaná valaki, hogy csak a spoileres, vagy csak a sportkipufogós autó a jó autó. Nyilván jó dolog a spoiler (aluöntvény kosár) és a sportkipufogó (nagy mágnes), de önmagában csak ezek megléte semmit nem ér, hiszen, ha ezek egy gyenge, romhalmaz autó tartozékai, akkor inkább csak arra alkalmasak, hogy mosolyt csaljanak az emberek arcára.

Mûszaki paraméterek, wattok, frekvencia átvitel: sajnos ezek sem adnak megfelelõ információt arról, hogy mit is várhatsz attól a hangszórótól amelyet egy „frekvencia átvitel: 15 - 7000Hz" felirat miatt vennél meg. Miért?
Mert ezt körülbelül a mélysugárzók 80 százaléka tudja és kizárt az, hogy az egyforma paraméterek ellenére, mindegyik egyformán, de legalább hasonlóan szóljon.

Egy hangszórónál rengeteg dolog van, ami befolyásolja az erejét és a hangját, ezzel együtt azt az élményt, amit tõle kaphatsz.
Ilyenek lehetnek:

A mágnes erõssége: szándékosan nem mágnes méretet írtam, hiszen léteznek már NEODYMIUM mágneses mélysugárzók, amelyek a megszokott Ferrit mágnesekhez képest meglepõen kis méretû „motort" cipelnek, de ezek ereje mégis többszöröse a hagyományosnak. A mágnesesség jele: Oz.
Minél nagyobb ereje van a mágnesnek, a tekercs (elektromágnes) annál nagyobb erõvel képes a membránt elmozdítani.
Ennek köszönhetõen a hangszóró hangja súlyosabb, precízebb és erõteljesebb lesz, mert így könnyebb és pontosabb lesz a membrán mozgatása, illetve kis méretû zárt ládánál kevésbé jelent majd gondot, a membrán nagy kimozdulásakor keletkezõ „vákuum" ami miatt a gyengébb hangszórók hangja kopogóssá válhat.

Fontos! gyakran volt már téma internetes fórumokon az, hogy sok gagyi hangszóró óriási mágnessel van felvértezve, hangjuk mégis csapnivaló, ennek oka többnyire az, hogy a tekercselés olyan bennük, mint egy komolyabb, kalaptartóba rakható ovál hangszóróban. Nem érdemes bedõlni ennek a trükknek.

Tekercselés: ez a mágnes erõsségén kívül a másik legfontosabb tényezõ.
Minél nagyobb ármérõjû a lengõcséve annál nagyobb és erõsebb tekercs (elektromágnes) fér el rajta. Az sem mindegy milyen hosszúságú ez a tekercselés, az átlagos mélysugárzóknál ez kb. 20mm, míg ez komoly mélysugárzóknál elérheti a 42, vagy akár a 65mm-es hosszúságot is, így a mélysugárzó tekercse nagy hangerõn (nagy membránkitéréseknél) is továbbra is benne marad a mágneses térben és lineáris tud maradni, tehát nem fog eltûnni nagy hangerõn sem a mélytartomány legalja.

Ha egy olyan mélysugárzót találtál amelynek a motorja rendben van, akkor már jó esetben nyugodtan hátra is dõlhetsz, mert jó úton haladsz, igaz ritka az a hangszóró amibe bele lehet látni, de ha egy legalább 6cm hosszú tekercs néz veled farkasszemet egy 3" vastagságú csévén és a karod már kezd görcsbe rándulni a hangszóró súlyától (kivétel ha az NEODYMIUM mágneses), akkor már nincs sok ok az aggodalomra.

Nincs olyan, hogy egy mélysugárzó kifejezetten hangnyomásra, vagy hangminõségre lesz jó, azt csak a hangszórónak épített láda fogja meghatározni. Az a sub, amelyik erõs, az ideális esetben ennek következtében pontos is és emiatt tökéletes választás lehet dücc-dücc mentes jazz zenére is.

A membrán anyagának, vagy a hangszóró kosarának jó megválasztása csak másodlagos.
A membránnak rendkívül merevnek és könnyûnek kell lennie, hangszórókosárnak pedig masszívnak, a komolyabb hangszórókon ez alumíniumból készül, ennek haszna az, hogy nem „zenél" mint mondjuk az, amelyik lemezbõl készült.

Egy ûrtechnológiával készült membrán és egy hangszórókosár nem fogja pótolni a gyenge mágnest és a tekercselést. Ezek az alkotóelemek azonban szorosan összefüggenek egymással, sok dolognak kell összhangban lenni egy hangszóróban ahhoz, hogy a végeredmény tökéletes legyen.

Érdemes tehát kerülni a Watt és frekvenciamenet alapján vásárlást, a hangszórómembrán anyagának firtatását, a kosár fricskázgatását, a mágnesek méregetését és a kész mélyládák membránjának ütögetését.
Helyette hasznosabb, egy már bekötött erõsítõvel és némi szabadidõvel elindulni vásárolni és meghallgatni a saját autódban, a saját rendszereden és a saját zenéddel, hogy melyik lesz az a mélysugárzó amelyikkel együtt szeretnél élni.

Milyen ládába rakjam, bandpass, reflex, vagy zárt?

Zárt láda: Megfelelõ méretezés esetén ideális választás jazz és rock zenéhez illetve más zenei stílusokhoz is, ha fontos a tiszta, pontos és precíz mély hang. Ha kevés a hely nagyobb méretû reflex ládához, akkor érdemesebb egy zárt ládát használni, inkább mint egy alulméretezett reflexet, ezáltal kis utas- és csomagterû autók ideális doboza lehet akár rap vagy techno zenéhez is. Hangja lineáris, megfogott és precíz, nem beszél mellé, nem püffög, jó méretezés esetén mélyebbre megy mint a reflex ládák, ha a hangszóró igényeihez képest túl kis méretû a doboz, hangja erõtlen és kopogós lesz.

Reflex láda: Megfelelõ méretezés esetén ideális választás, a mai rádiós zenéhez, techno és rap stílushoz, illetve akkor ha a precizitás helyet a nagy és dögös mélyhangoké a fõszerep. Megfelelõ minõségû mélysugárzóval hangja pontos is lehet. Alulméretezve hangja kopogóssá szárazzá válik, a túlméterezett láda hangja pedig erõtlen és huppogós lesz. Ez a legelterjedtebb és legszélesebb körben használt ládatípus.

Bandpass: Két kamrából áll, hangszóró egyik oldalán egy kisméretû zárt, a másik oldalán pedig egy nagyobb reflex láda. Manapság reneszánszát éli ez a ládatípus, sajnos nem azért mert ez a legjobb választás egy mélysugárzóhoz, hanem azért mert látványos, plexiablak mögött van a mélysugárzó, gyakran még tükrökkel és neonnal is meg van spékelve.

Nagyon nehéz jó hangú bandpass ládát gyártani, sok kísérletezést és próbálkozást igényel, senkinek nem ajánlom, hogy tapasztalat nélkül házilag próbálja meg elkészíteni ezt a hangdobozt. Hangminõséget és hangnyomást tekintve messze elmarad a zárt és a reflex ládáktól. Ritka az az autó amelybe ideális választás lehet.

Egy óriási elõnye viszont van: mivel itt a ládából csak, egy vagy két reflexcsövön jönnek ki a mély hangok, a teherautók utasfülkéjében, ahol a hely szûke miatt nincs lehetõség reflex, vagy zárt láda használatára, ott a rakodótérben elhelyezett bandpass láda, egy, az utasteret elválasztó hátfalon elhelyezett lyukon keresztül tökéletesen elláthatja mélyhangokkal a bent ülõket. Ugyanez a helyzet a kabriókkal is, egy bandpass láda a csomagtartóba, könyöklõ lenyit' és szólhat is a zene.

Nem vagyok elégedett a mélysugárzóm hangjával!

Ennek sok oka lehet, ilyenkor célszerû személyesen megkeresned minket, de íme néhány ötlet a hibaelhárításhoz.

A leggyakoribb probléma az, hogy a mélysugárzó láda késik, külön szól a rendszertõl, hangja kifejezetten hátulról hallható:
Fordítsd meg a mélyládán a polaritást, azaz kösd be fordítva. Ne félj nem lesz baja a hangszóródnak. Elsõ hallásra szokatlan lesz a hang, úgy érzed majd, hogy halkabbak a mélyhangok, de ilyenrõl szó nincs, csak megszûnt a hátulról érkezõ monoton zaj.

Ha ez nem segített a problémádon akkor nem árt megnézni mibõl is áll össze az a rendszer, nem kell csodát várni 10-20ezer forintos hangszóróktól és erõsítõktõl. Egy (Wattokban kifejezett teljesítmény-tõl függetlenül) gyenge hangszóró mindig is késni fog.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 11, 2005 6:47 pm 
Lada Baráti Kör tag

Szasz dagonya!
Teccenek az írásaid.
Lenne hozzád egy-két kérdésem, kíváncsi lennék a véleményedre.
A közelmúltban beszereztem egy ilyet:
http://www.mnc.hu/03%20Enroute/cd-mp3/39703.html
Elöre SAL RFP 3-100 hátra RFP 3-165 került.
Összességében többet kaptam mint vártam, de.
De kéne még egy kis magas, meg egy kis mély.
A felcsavart basszus elrontja a hangképet és elég rendesen elviszi a teljesítményt. Ezért egy mélyládán töröm a fejem. Helyesebben egy csövön. Van e különbség a kettõ között? 20e alatt vannak elfogadható hangúak? Nem akarok nagy teljesítményt csak azt h legyenek mélyek.
Vannak beépített erõsítõvel rendelkezõk, komplett rendszerek, mi ezekkel a tapasztalat?
(Most ck 70Hz alatt nem nagyon érzek hangokat.)

Magasak:
vannak azok a bizonyos domsugárzók. (pl SAL DTP 25S) Ezekrõl mi a véleményed, érdemes-e, hova, elég-e egy kondival leválasztani, vagy muszáj a keresztváltó?

Remélem nem túl sok a kérdés. :-)

Köszi elõre is.

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. aug. 12, 2005 7:13 am 
grano írta:
De kéne még egy kis magas, meg egy kis mély.

Örök probléma erõsítõ nélkül :(
Sajnos egy szóló fejegységgel nem sokat tudsz javítani a hangzásképen. Egy kicsit segíthet egy jobb minõségû hsz, de amennyi többletköltségnél a javulás érezhetõ, annyiért már ezekhez is kapsz egy erõsítõt és már majdnem +is oldódott a problémád :)

grano írta:
egy mélyládán töröm a fejem. Helyesebben egy csövön. Van e különbség a kettõ között?

Itt erõsen +oszlanak a vélemények!
Van aki szerint semmi különbség. Szerintem az egyik legnagyobb baja a csövek nagy-nagy többségének, hogy nem a fa bizonyos feldolgozási végtermékébõl készül, hanem nagyon sûrüre összeprésel és ragasztóval átitatott papírból. Nem ennyire 1xrû, de kb ez a lényeg.
Egy másik pl a helykihasználás. Eléggé gazdaságtalan a kivitelezésébõl kifolyólag a láda csomagtartóból elvett légtere. Persze ez nem mindenkit érdekel.
Én erõsen láda párti vagyok :D

grano írta:
20e alatt vannak elfogadható hangúak?

Szubjektív kérdés :)
Kinek mit takar az elfogadható hang!
Ha a nagy átlagot veszem, 20 alatt-körül, újan néha ki lehet fogni egy akciós csövet vagy pici ládát. Ha nem sajnálod az idõt 20-ért, használtan már komolyabb ládát is ki lehet fogni.
Ha van idõd és kedved is hozzá, 10-15e-ért már új mélynyomót is tudsz venni. Ezekhez általában van láda-méretezési segédlet. Ha nincs itt is vannak, akik tudnak ebben segíteni, aztán akár asztalossal is +csináltathatod a ládát.
mélynyomó 13.000 (SAL)
ládához faanyag vágással 5-6000
reflexcsõ - ha nem zártat ccsinálsz 500-1200
tekercs, hogy a magas ne menjen a hsz-ra 1500 körül
csati 300
kárpit - ráér
össz: kb 21.700
ezért olyanod van, amilyet TE akarsz
Ha új vagy használt kész láda vásárlása mellett döntesz, mindenképpen hallgasd egy-két órát a kocsidban kifizetés elõtt. Döntsed, forgasd, rakd ide-oda a csomiban. Ez is sokat változtathat a hangján.
grano írta:
Vannak beépített erõsítõvel rendelkezõk, komplett rendszerek, mi ezekkel a tapasztalat?

Ezek nem sokkal olcsóbbak, min egy külön vásárolt erõsítõ + láda. Ez is szubjektív. Kinek, mi tetszik. Sokan ilyet használnak, mert nem kell annyit kábelezni.
Én inkább kábelezek :D de ez +int csak szubjektív vélemény :)

grano írta:
érdemes-e, hova, elég-e egy kondival leválasztani, vagy muszáj a keresztváltó?

Ha nagyon kevésnek érzed a magasat, ez segíthet valamelyest.
A plusz magasat alapvetõen elég egy db kondival leválasztani. A magasat párhuzamosan kötöd a hangszóróval, persze fázishelyesen. A kondit a magas + ágába kell sorba kötni.
A kondi értékét 0,3-4,7 mikrofarád közé érdemes tenni. Innen már csak kisérletezés hogy neked - a fülednek - hogyan esik jobban :D
A megfelelõ elhelyezés is kísérletezés után derül ki. Tegyél a csipogó aljára 1 db kétoldalas ragasztót és rakosgasd ide-oda - A oszlop, mûszerfal, ajtó elsõ-felsõ csücske. Ha megvan a jónak tartott kondi érték és a pozíció, jöhet a stabil rögzités és a kábel elrejtése.
Sok sikert :D

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: pén. aug. 12, 2005 7:14 am 
7. felyezet

Hány wattos?

A legtöbbször watt-szám alapján akar a vásárló erõsítõt venni. Ezért nem lehet Õt okolni, a legfõbb ludas talán a felvilágosítás és a hatalmas piaci harc, melyet egyes gyártók, márkák marketingesei úgy próbálnak megnyerni, hogy a szemtelenül alacsony árat a hasonlóan szemtelenül nagy lódítással feltüntetett wattok számával próbálnak értékesíteni. A számok ugye magukért beszélnek, tehát ezzel bárkit meg lehet gyõzni! Vagy mégsem? Talán érdemes lenne néhány dologról tudnunk, mielõtt a wattok alapján döntenénk...

Még mielõtt elkezdenénk egy unalmas fizika órát, ahol a teljesítmény képlettel és ennek leírásával szenderülnénk álomba, inkább egy kicsit emészthetõbb formában, azokra a dolgokra hívnám fel a figyelmet, amelyekre érdemes odafigyelni, egy esetleges „wattos" erõsítõ vásárlás esetén. A termék leírásokban, vagy magán a terméken is több watt számmal találkozhatunk, azonban ezek többsége köszönõviszonyban sincs a valósággal...

1600W occsóért! Hihetõnek tûnik...talán inkább 16W!

• Zenei, vagy max. teljesítmény
Kezdjük talán ezzel, hisz ez a legkedveltebb „erõfitogtatási" forma. Elviekben azt akarja jelenti, hogy a készülék ideális (magyarán lehetetlen) körülmények között, valamilyen szabvány szerint képes a feltüntetett teljesítmény leadására. Valójában ez annyit tesz, hogy ezeket az adatokat jobb esetben kettõvel, de inkább hárommal, néggyel is eloszthatjuk, hogy a valósághoz közeli adatokról fogalmunk legyen. Általános szabályként tekinthetjük, hogy amelyik erõsítõn látunk watt feliratot, az szinte kivétel nélkül max. zenei teljesítményt jelent. Ha belegondolunk, ez egy nagyon jó, amolyan „parasztvakító" marketing fogás... Közeli rokonságban van a P.M.P.O.-val, mely hasonlóan értéktelen adatot szolgál

• A DIN teljesítmény
4x60W? Persze a DIN szabvány szerint. A valóságban jó, ha 4x15W-os! És akkor már hogy torzít...
Ezzel a teljesítmény megadási módszerrel ritkábban találkozhatunk, talán azért mert ezt nem lehet hasra ütés szerint megadni, itt már bizony számolni is kell. Érdekesség, hogy a zenei teljesítmény a DIN45324 szabványon alapul, és valójában ennek sincs sok köze a valós, használható teljesítményhez. Minden esetre igen meggyõzõ lehet, ha egy ilyen képlettel tálalják a teljesítményt: DIN45324, +B = 14,4V. Ezzel általában több macAudio, Pioneer termék leírása között találkozhatunk, mely utóbbi mentségére legyen mondva kivétel nélkül megadja a maximális zenei, a DIN és a folyamatos, RMS teljesítményt is! Hogy érezzük a különbséget egy konkrét termék leírásánál: 1500 max. zenei watt, 1100W DIN teljesítményt és 750W folyamatos teljesítményt jelent a Pioneer szerint...
• RMS, folyamatos, névleges teljesítmény
Root Mean Square (RMS) effektív érték, mely az erõsítõ tartós, folyamatos kimenõ teljesítményének kifejezõje, egy adott torzítás mellett. Ez már - a többihez képest - nagyon szépen hangzik, de érdemes odafigyelni egy picit a mondat végére: Egy adott torzítás mellett? No igen, ki hogy méri. Elõfordulhat tehát, hogy két 4x50W-os (RMS) erõsítõ közül az egyik 0,01%-os torzítás mellett, míg a másik ugyanezt a teljesítményt 1% torzítás mellett képes produkálni (és akkor még nem vettük figyelembe, hogy hány Hz-en volt ez a mérés!!!). Könnyen beláthatjuk, hogy ez sem épp egy lényegtelen dolog, hisz nem mindegy, hogy milyen torz jelet présel ki magából szerencsétlen készülékünk. Ezt az adatot pedig, valahogy nagyon ritkán tüntetik fel a leírásokban…
• CEA 2006
Talán ez lenne a jelenleg egyik legjobban elfogadható teljesítmény megadás, hisz itt komolyabb mérésrõl van szó, mint az elõbb említettekben (bár a felsõ kategóriás termékeknél olykor találkozhatunk pontosan megadott, egyedi mérési eredményekkel is). A CEA 2006 szabvány elõnye, hogy világosan rögzíti: 4Ohm-os terhelésnél, maximum 1%-os THD + N (teljes harmonikus torzítás és zaj) mellett 1kHz-es frekvencia ponton. Ilyen mérési eredményekkel néhány Pioneer, JBL és Rockford Fosgate terméknél - és bizonyára hamarosan egyre több, magára valamit is adó gyártónál - találkozhatunk. Az új RF termékeknél (melyek régebben egyedi mérési jegyzõkönyvet is tartalmaztak) érdekességként említhetõ meg, hogy az úgymond wattra éhes vásárlóknak is kedveskedik, hisz feltünteti a leírásban azt is, hogy a CEA 2006 által mért teljesítmény milyen maximális zenei teljesítménynek felel meg. Tanulságos, és egyben mulatságos is... A CEA 2006 nem csak ennyibõl áll, hisz frekvencia tartomány, dinamikus teljesítmény, csillapítási tényezõ és egyéb finomságok méréseit is szabványosítja! Ha ezzel nem is tudjuk meg mely erõsítõ szól a legjobban, legalább mûszaki paramétereivel valamennyire már tisztában lehetünk! És ez sem kis dolog manapság…

Hogy melyik mérés a jó? Hogy tudjuk meg hogy melyik erõsítõ hány wattos valójában? Vannak képletek mellyel az erõsítõ biztosítékából és a hozzávetõleges hatásfokából tudunk megközelítõ adatokat számolni. Tudjuk, hogy az A/B osztályú erõsítõk hatásfoka 50-70% körül mozoghat, ami egy digitális erõsítõ esetén 80-95% is lehet (a hatásfok a felépítéstõl és a felhasznált anyagok minõségétõl függ)! Azt se feledjük, hogy autónkban 12V-os feszültség van, ami járó motor mellet 13,8V vagy akár 14,4V is lehet. Erõsítõtõl függõen, ez is befolyásolhatja a leadott teljesítményt. Tehát a képlet valahogy így szólna: Teljesítmény = Feszültség * Áramfelvétel * Hatásfok. Tehát ha van 12V-unk, és 20A áramfelvételünk, no és egy A/B osztályos erõsítõnk (60%-os hatásfok mondjuk), akkor az 144W-ot jelent a képlet szerint (12V * 20A * 0,6 = 144W).

Csupán 2x25W (valós), és egy csoda, ahogy szól!
• Még mielõtt szépen hátradõlnénk a fotelban és elmosolyodnánk, hogy végre megvan a megoldás, elõtte el kell mondanunk, hogy igazából sok értelme ennek sincs! Hogy miért? Menjünk szépen sorban. A feszültség talán még a legbiztosabb pont, hisz ezt magunk is könnyedén kimérhetjük autónkban. Az áramfelvétel már macerásabb, hisz csak annyit látunk, hogy egy erõsítõ mekkora biztosítékot cipel. Ez viszont még nem jelenti azt, hogy ennyit képes is felvenni! Lehet benne 30A-es ha csak 20A a maximum felvétel (ezzel kisebb erõsítõkön szoktak trükközni). Aztán ott van a hatásfok. Errõl aztán végképp nem kapunk információt, tehát csak tippelni tudunk. Milyen frekvencián tudja ezt a teljesítményt az erõsítõ? Mert ugye ez sem egy lényegtelen információ, és errõl így semmit sem tudunk meg! És ott van még a torzítás is. Hiába van 200W-unk ha olyan torz jelet kapunk a kimeneten, amit egy négyzet is megirigyelne!

És ez még mindig csak a jéghegy csúcsa! Az erõsítõk esetében sem biztos, hogy a wattok száma jelzi majd azt, hogy mi milyen erõsnek érezzük a készüléket - két "azonos" teljesítményû végfok esetén! A teljesítmény egyáltalán nem jellemzi a hangminõségét sem. Ez csupán egy száraz tény, mint az összes többi adat, melyet, ha megmérünk, legalább a valóságot tudjuk meg. Hiába tesztelnénk le 10 azonos teljesítményû erõsítõt, az eredmények alapján csupán arra kapnánk választ, hogy melyik milyen tápegységgel rendelkezik. A hangjukról viszont fogalmunk sem lesz...pedig ugye hallgatni fogjuk.

Csókolom, az 1000W-os hangszórómhoz keresek erõsítõt...
• Visszatérve a fõ problémára, sokan egy 300W-400W-os hangszóróhoz keresnek erõsítõt. Ez valami hasonló, mintha mondjuk egy kék színû autóhoz keresnénk injektort...Gyakorlatilag egy ilyen megjegyzés után semmivel sem kerül közelebb az eladó ahhoz, hogy pontosan mit lehetne ajánlani. Ez helyett talán érdemesebb elmondanunk, hogy milyen márkájú és típusú hangszóróval rendelkezünk, hisz ha az eladó érti a dolgát és ismeri a terméket, akkor tudja, hogy az említett termék mely kategóriát képviseli és így jobb esetben kategóriájából választva ajánl egy megfelelõ terméket. Ebbõl az is következik, hogy nem véletlenül vannak drágább készülékek! Lehet, hogy ezek pontosabb méréseket tûntetnek fel a specifikációban, minõségi alkatrészeket használnak, és netán jobban szólnak? Ez így van, ezért vigyázzunk, mert ha a wattokkal dobálózunk azzal nem az erõsítõnk teljesítményét fitogtatjuk, hanem azt, hogy mennyire nem értünk hozzá!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 6:54 am 
8. fejezet

Hány wattos erõsítõt vegyek?

Semennyi Wattosat!

Akkor amikor elkezdett foglalkoztatni az autóhifi, egy ideig bennem is motoszkáltak ezek a kérdések, számolgattam én is, de csak egy rövid ideig...

A következõket egy autóhifi versenybíró írta:

"Erõsítõt venni nehéz. Egy nagy elektronikai boltban lenyûgözõ a választék. És nincs olyan támpont, ami segítene a döntésben.

A wattszám a legkevésbé.

Merthogy ez szörnyen becsapós, amit a gyárak pofátlanul ki is használnak. A leglehetetlenebb szabványokat ássák elõ, hogy minél több wattot hirdethessenek öles betûkkel az erõsítõk dobozán. Persze ennek fele-harmada sem igaz, így fordulhat elõ, hogy a 25 wattos kis erõsítõ vidáman elzenél egy brutális szubládával, míg az ötszáz wattosra mondott kolléga után csak egy összeégett alkatrészhalmaz maradt.
Az azért már megfontolásra készteti az embert, hogy az elõbbi, aprócskának tûnõ erõsítõ jó kétszer annyiba kerül, mint elpárolgott társa."
És még egy elgondolkodtató dolog...

Tudtad, hogy azok a készülékek, amelyeket manapság az üzletek polcain találsz, túlnyomórészt a távol-keleten, vagy Kínában készültek? (Bár, aki mûszaki cikkekkel foglalkozik, annak szerintem nem árultam el újdonságot.)

Vannak kínai gyártók, akik márkajelzés nélküli termékeket gyártanak nagy cégeknek.
A sinsheimi autóhifi kiállításon ezeknek a cégeknek egymás után sorakoznak néhány négyzetméteres standjaik, ahol rengeteg „ismerõs" márkajelzés és „wattszám" nélküli hangszóróra bukkanhat az ember.

Te azt választanád, amelyik több wattos és még olcsóbb is (?)

Pedig azt érdemes, amelyik jobban szól!

Miért nem érdekli az autóhifivel komolyabban foglalkozó embereket az, hogy milyen teljesítmény van írva a hangszóróra?

Mert teljesen lényegtelen:
• Ha lenne lehetõséged kb. 10 db hangszórót, vagy erõsítõt ugyanazon a rendszeren, ugyanabban az autóban és ugyanazon tesztzenével végigpróbálni, anélkül, hogy tudnád épp melyiket hallgatod, akkor az általad felállított rangsorolás teljesen más lenne, mint amit a wattok diktálnának.
• Tesztelés közben Te is arra a megállapításra fogsz jutni, hogy nem az a mélysugárzó a legjobb, amelyik a leghangosabbat „dübben". Mind másképpen szól, az egyik laza, lötyögõs, terjengõs hang, ez ideális lehet rap zenére, a másik egy pontos, precíz, feszes hang, ami kiváló rock, vagy jazz zenéhez. Az egyik csak dübög össze-vissza, a másik mellébeszélés nélkül illeszkedik a rendszeredhez. Ezek lehetnek erõteljesek, vagy gyengék, kopogósak, vagy túlságosan „subbosak"...
... de itt már el is érkeztünk arra a pontra, ahol a Te ízlésed dönt!

Szerinted ez utóbbi tulajdonságokat melyik mûszaki paraméter fogja kifejezni?

A wattszám? A frekvencia átvitel?

Bizony egyik sem.

Akkor miért lehet az, hogy ugyanarra a hangszóróra, vagy erõsítõre más teljesítményadatokat írnak, vagy egy olcsó és valóban gyenge erõsítõ, vagy hangszóró „sokwattos", míg egy drága és ténylegesen izmos készülék „kevéswattos"?

Gondolj bele...

Te úgy döntesz, hogy autóhifi hangszórókat és erõsítõket akarsz piacra dobni egy X márkanév alatt és ebbõl jó sok pénzt is akarsz csinálni. Van megfelelõ tõkéd, beszélsz valahogy angolul...

Tudod, hogy a vásárlók a DESIGN, az ÁR, a WATT és MÁRKANÉV alapján döntenek anélkül, hogy összehasonlítanák a termékedet abban az árkategóriában még öt másikkal...

Mit tennél?

Egyszerû, fölveszed a kapcsolatot a kínaival, rendelsz tõle több száz hangszórót és kb. ugyanennyi erõsítõt.
Ilyen tételnél Te mondod meg milyen márkanév legyen a hangszórón és mi legyen a dobozra nyomtatva stb.

Így máris piacra is dobtál egy citromsárga mélysugárzót "MEGAPÓVER" márkanév alatt 2000W teljesítménnyel, szép csillivilli csomagolásban...

ennyi...

Senki nem fog téged piszkálni azért, mert 2000 wattot írtál rá, viszont rengeteget fogsz eladni belõle.

és egy példa...

Biztosan láttál már „gagyi” hangszórót, vagy erõsítõt!
Ezek azok a piacon kapható FIAST, vagy FIRST AUSTRIA?, ANITECH, PIEONEAR, POVASONIC és hasonló márkanevek alatt futó „nagyszerû" készülékek.
Ha van közöttetek olyan, aki már volt „szerencsés" tulajdonosa egy ilyen „remekmûnek", akkor Õ már sejtheti mirõl is lesz itt szó.

SHARK erõsítõ extrái:
Óriási 1000W felirat, amihez 25 Amperes biztosíték társul
(egy normál autórádióban 15A-es van),
ALPINE V12 koppintás, de ez csak V9.
Ár: Max 40.000.-

VOODOO erõsítõ extrái:

Óriási 1500W felirat.

a SONY X-PLOD KOPPINTÁS erõsítõ extrái:

Ennél nagyobb 800W felirat már el sem fért volna a készüléken.

És a V16os SHARK 2600 Wattjával már mindent ûberel!

Valószínûleg ezután a koncerteket is ezzel fogják hangosítani.

Ezen készülékek közös jellemzõi:
• A legszembetûnõbb (ha eltekintünk giccsparádétól) az óriás méretû számokkal feltüntetett teljesítményadat, sok száz, vagy ezer Watt.
• Ez egy "600Wattos" erõsítõ belseje, érdemes megfigyelni, hogy a panel csak a készülékház felét foglalja el.
• A nagy méretekhez képest pihekönnyû súly, ami érthetõ, mivel többnyire alig tartalmaz alkatrészt a készülék.
• Meglepõen jó ár.

Most nézzünk egy komoly készüléket:

• Semmi csicsa a készüléken, csak egy diszkrét márkajelzés.
• Súlyos darab.
• Kiváló megépítettség
• Borsosnak mondható ár.

Érdemes inkább erre az utóbbira gyûjteni!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 7:08 am 
dr. Lada

SZoval akkor egy MAC Z 4200 elfogadható lenne Zsiguliba :) 30e környékén. :) Mélyláda meg kalaptartós pioneerek hajtására :)

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 7:17 am 
Lada Baráti Kör tag

Szasz Dagonya!

Köszi a választ. SAL oldalon nézegettem cuccokat, de nem tudok okos lenni. :-(

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 7:18 am 
dr. Lada

Sal bol inkább ne , szerintem pioneer , meg ez a mac erõsítõ sem drága ahonnan én hozom :) ha kell mailba küldök árlistát.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 7:32 am 
Nem akarok beleokoskodni, de én nem mondanám, hogy akár a SAL akár a PIONEER ne lenne jó. Szórakoztató elektronikával foglalkoztam röpke 2 évig (ami most tök nem számít, deazért elmondtam:) és azt tudom mondani, ha hasonlítgatni kéne, akkor vagy egyik sem, vagy mindkettõ.

Magyarul mindkét cég gyárt gagyit és jót is. Ez nyilvánvalóan az árban jelentkezni fog, de figyeljetek oda, mert nem elég, hogy szép márkanév van a dobozon! Most csak ez a két gyártó lett kiemelve, de bármit is választotok, igaz az, hogy a noname is lehet ----, és a márkás is lehet gagyi.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 8:07 am 
dr. Lada

Igazat adok , konkrétan a következõket akarok venni , Pioneer : 4x TS-G134 8 000 Ft ért a 4 ajtóba , 1x TS-A6991S 20 000 Ft ért, meg egy
Z4200 35 000 Ft hajtaná az ovált meg a mélyládát ami még tervezés alatt van de elmondhatom hogy saját készítésû hosszúlöketû duplatekercses hangszoro lesz.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 12:07 pm 
Lada Baráti Kör tag

Dr.Tápfesz írta:
Sal bol inkább ne , szerintem pioneer , meg ez a mac erõsítõ sem drága ahonnan én hozom :) ha kell mailba küldök árlistát.

Az árlistád érdekelne.
De a pionerr hsz párt visszaadtam a boltos havernak és SAL került a helyére. Egy ezressel volt csak drágáb a pár, de azok a pájók ritka szarok voltak, tiszta ultragagyi minõség.

Grano

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 12:12 pm 
dr. Lada

Privit még mindig nemtudok küldeni ezért ide kirakom ezt.
Termék neve eladási ár
Pioneer -
TS-A6921 17 000 Ft
TS-A6991S 20 000 Ft
TS-A6901 14 000 Ft
TS-A6911 18 000 Ft
TS-G1348 8 000 Ft
TS-G1318 5 500 Ft
Sony -
XS-6933 19 000 Ft
XS-6941R 15 000 Ft
MAC-Audio -
Z4200 35 000 Ft

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: hétf. aug. 15, 2005 1:25 pm 
mint már emlitettem zenével is foglalkozom és ha kell tudok én is szererzni cuccokat.
most erõsitõk és 16os egyutas(duál konusz) hsz-ek vannak.
pl:MaCattack 4050 25000Ft
MaCattack 2100 30000Ft
ezek számlás hibátlan cuccok.
ha kell akkor esetleg mást is tudok szerezni.
akár SAL-t is olcsón de én azt nem raknám kocsiba.
otthonra elmegy ha a TV-t nézed de máshova OFF.
hangszórókból nekem Philips van a kocsiban(+van eladó is,újak) és azok szólnak a sajátomban is.eddig nem volt gond vele.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: kedd aug. 16, 2005 6:46 am 
grano írta:

SAL oldalon nézegettem cuccokat, de nem tudok okos lenni. :-(

Grano

Mivel nem boldogulsz?

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: kedd aug. 16, 2005 6:47 am 
9. fejezet

Autóhifi kiegészítõk...

Semmiképpen sem szabad megfeledkezned arról, hogy minél több kütyün engeded át a fejegység RCA kábelein érkezõ jelet, amellett, hogy javulást érhetsz egy bizonyos téren az a másik oldalon ugyanez a készülék gyengíthet rendszered erényein.

Ha volt alkalmad látni több százezer vagy milliós értékû asztali vagy mondhatnám úgy is, hogy home hifi erõsítõt, akkor valószínûleg az elsõ dolog ami szemet szúrt, az, hogy ezeken a készülékeken a bekapcsoló és hangerõ szabályzó gombon kívül nincsenek az olcsóbb kategóriában már megszokott LOUDNESS, BASS és TREBLE szabályzók.
Miért?

Egy profi, komoly készülékekbõl összeállított autós vagy szobai hifi rendszer, alapvetõen mindenféle hangszínszabályzás nélkül is tökéletesen szól!
Egy olcsó gyenge láncszemekbõl összeállított rendszerrel nem fog csodát tenni semmilyen csoda EQ vagy hangprocesszor sem. Gondolj csak bele: elõkaparod a padlásról nagymamád SOKOL rádióját majd rákötöd a pénzen vásárolható legjobb ekvalizátort és hangprocesszort. Fog úgy szólni mint egy alap mini hifi? Bizony nem.

Sem egy EQ sem egy hangprocesszor nem fogja helyettesíteni a jó jelforrást, a jó erõsítõt és a jó hangszórókat. Ha esetleg elégedetlen vagy a rendszered hangjával és ilyen készülékektõl vársz javulást akkor gondolkozz el komolyabb erõsítõ, fejegység, hangszóró, vagy kábel vásárlásán.

Akkumulátor...

A nagyszámú erõsítõ egyre inkább megterheli az autó elektromos rendszerét, így gyakran azt is fejleszteni kell. Kiállításokon lehet látni autókat, amelyekben egy csomó akksi figyel: ezekre csak álló helyzetben van szükség, tehát az alapvetõen kiállításra szánt demóautókban úgyszólván nélkülözhetetlenek. A hétköznapi, közlekedésre és normális zenehallgatásra szánt jármûvekben komoly hangminõségbeli javulást eredményezhet egy akkumulátor csere. A kifejezetten autóhifizésre szánt spirálcellás akksik sokkal nagyobb indítóárammal rendelkeznek mint normál társaik, javítva ezzel a rendszer dinamikáját.

Kondenzátorok...
Ha az autó elektromos rendszere elérte teljesítõképessége határát, jó szolgálatot tehetnek a tápkondenzátorok. Ezek a 0.5 - 2 - 5 Farad kapacitású kondik a tápáram útjában ücsörögnek és töltõdnek, mígnem a pillanatnyi dinamikai csúcsoknál kiengedik magukból az elektronokat, kisegítve a hektikus dinamikaváltozásokat árammal követni nem tudó elektromos rendszert.
Mit is jelent ez a számodra pontosan?
Ha meglévõ autóhifidet kiegészíted egy kondenzátorral, azt tapasztalod majd, hogy a mélyhangok sokkal gyorsabbak, pontosabbak és dinamikusabbak lesznek, sokkal energikusabb lesz az egész rendszer hangja és késõbb kezd el majd halhatóan torzítani.
Fontos! A kondenzátor nem helyettesíti a jó akkumulátort vagy a jó erõsítõt!
Akkor érdemes kondenzátor vásárláson gondolkoznod, ha már úgy érzed, hogy megtaláltad azt az erõsítõt ami hangminõségben és teljesítményben maximálisan kielégít és az a tizen- vagy huszonezer forint (a kondenzátor ára) már nem elegendõ egy magasabb kategóriájú erõsítõ vásárlásához. Több örömet fog okozni egy 60.000Ft-os erõsítõ kondi nélkül mint egy 40ezres kondival!
Kíméli-e a kondenzátor az akkumulátoromat?
Ha hamar lemerül az akkumulátor az autódban és az erõsítõdben kevesebb mint 40 Amperes biztosíték van ne hidd azt, hogy ez a kondenzátor hiánya miatt van. Ebben az esetben csak egyszerûen megérett a cserére az akku.

EQ...
A rendszerekben gyakran találunk soksávos grafikus kiegyenlítõt, kevésbé magyarul EQ-t, ekvalizert, meg kevésbé magyarul ekvalájzert. Erre azért van szükség, mert az autó utastere igencsak távol esik az ideális akusztikai tér fogalmától: bizonyos frekvenciatartományok kiemelõdnek, mások elnyelõdnek. Ezeket az anomáliákat lehet korrigálni az ekvalizerrel. Bár a nagyszámú tolópotenciométer automatikusan babrálásra ingerli az autóhifista kezét, a berendezést elvileg elég egyszer beállítani - igaz, akkor nélkülözhetetlen a mérõmikrofon, a profi spektrum-analizátor plusz a nagybetûs Tapasztalat: ezt a munkát célszerû a komoly beszerelõmûhelyekre bízni, akik szívesen segítenek – persze nem mindig és nem ingyen.

Aktív keresztváltó...
Az 1M kategóriában gyakran találni aktív keresztváltókat: a júzerek elégedetlenek a fõ erõsítõk beépített hangváltóival, még jobb hangminõséget, sokoldalúbb szabályozási lehetõségeket keresnek. Néhány Szt. Istvánnal díszített bankóért meg is találják. Ilyenkor persze az újabb készüléknek helyet is kell találni vagy csinálni, és az áramellátásról is gondoskodni kell: újabb néhány méter vezeték, jó minõségû tápelosztók szükségeltetnek, tovább növelve a rendszer építési költségeit.

DSP...
Az ekvalizert és az aktív keresztváltót kombinálják a DSP-k, azaz digitális hangprocesszorok (DSP=Digital Sound Processor). Ezek a jelet még az erõsítõbe kerülés elõtt manipulálják, a tartozék mérõmikrofon segítségével automatikusan beállítják a hangszín- és fázisviszonyokat, illetve a beépített keresztváltókkal lehet a hangot befolyásolni, lásd az elõzõ bekezdést.
Ezen kívül általában dögös kijelzõvel rendelkeznek, villogó színes fények és kiírások garmadáját jelenítik meg a kijelzõjükön, amivel a fogékony nõ- illetve hímnemû egyedeket igencsak el lehet kápráztatni. Tudnak ezernyi más trükköt is, elõre beállított akusztikákat például (templom, stadion, jazzklub, stb), meg visszhangosítani, meg zengetni meg minden, de ezeknek a szolgáltatásoknak legpozitívabb tulajdonságuk, hogy kikapcsolhatók. Az autóhifi versenyeken külön pontozzák az egyenletes frekvencia-átvitelt, amit mérõmikrofonnal állapítanak meg: ebben a versenyszámban áldás a DSP, de a legprofibb versenyzõk a meghallgatási teszt elõtt kiiktatják a jel útjából ezt az elektronikát.

Basszus Regenerátor...
A katalógusokban az „Egyéb kiegészítõk" címszó alatt ezernyi ---- találunk, amivel elvileg javíthatjuk az autóhifi hangzását és jó sok pénzbe kerülnek. Ilyen például a Basszus Regenerátor, ami a felvételekrõl hiányzó mélyhangokat teremti újra: nagy vonalakban úgy mûködik, hogy a hangspektrumban jelenlévõ legmélyebb hang frekvenciájának felét is hozzáadja hanghoz. Techno zenén az effekt meggyõzõ, de egyébként borzalmas.
Valamivel értelmesebb az egyik nagy amerikai manufaktúra által ajánlott Bass Cube nevezetû dobozka, amivel egyrészt a mélyhangok szintjét állíthatjuk (dicséretes, de erre más módszerek is vannak), másrészt egyfajta infraszónikus szûrõként is mûködik. Elve, hogy „Minek kínozzuk a mélysugárzót olyan mély hangokkal, amiket úgysem tud feldolgozni." Ennek szellemében a legalacsonyabb frekvenciákat levágja, cserében feljebb, ahol a mélysugárzó már otthon érzi magát, tisztábban, kevesebb torzítással, pontosabban tud muzsikálni.

Jelszint-erõsítõ v. jelszint emelõ...
Imádjuk még a jelszint-erõsítõt is, amely mint egy elõerõsítõ, a fejegységbõl kilépõ vonalszintû (~2V) jelet erõsíti 4-8 Volt értékre. A magasabb feszültség egyrészt jobban kivezérli az erõsítõk bemenetét, másrészt a magasabb feszültségû jel kevésbé hajlamos mindenféle zavarokat, zajokat összeszedni, miközben a kábeleken utazik.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: szer. aug. 17, 2005 6:25 am 
10. Fejezet

Érdemes-e hangszórókábelekre költeni?

Az ember azt gondolná, hogy a kábelnek vezetnie kell az áramot és kész.
Ennél azért sokkal többrõl van szó. Még a legvékonyabb hangszóró kábel is képes vezetni akár 220V-ot is, akkor miért ne tudna megbirkózni azzal a csöppet sem rázós feszültséggel, ami a hangszórókhoz kígyózik. Meg tud birkózni, de nem is ez a fontos.
Ellentétben a hiedelemmel, a kábelezésnek ugyanolyan fontos szerepe van egy komplett rendszer hangjában, mint a fejegységnek, erõsítõknek és a hangszóróknak.
Ahogy ez utóbbiaknak is, a kábeleknek is jellegzetes hangjuk van. Ha nem tapasztaltad még „a saját bõrödön”, akkor megdöbbentõ élményben lehet részed, ha ugyanazon rendszeren összehasonlítod egy 200.- Ft/m és egy 2000.- Ft/m áru hangszórókábel kábel hangját. Vagy még olcsóbb, ha bemész egy közeli autóhifis vagy szobai hifis szaküzletbe. Itt be tudják neked mutatni a különbséget – nekik van olcsóbb és drágább kábelük is.
Ne hidd azt, hogy ehhez „vájt fül” szükséges, Te is könnyen meghallod a különbséget kábel és kábel között.
Hiába adsz ki sok pénzt erõsítõért és hangszórókért a jó hangzás érdekében, ha a rendszer színvonalához képest gyenge minõségû kábelezés még mindig rányomja bélyegét a hangra – tudot, a lánc csak annyira erõs, mint a leggyengébb láncszeme. Ez fordítva is igaz. Kellemesebben szólhat egy egyszerû rendszer komoly kábelekkel, mint egy drágább, hanyag kábelezéssel.
Régebben azért nem szántak gondot a rendszer eme részére, mert úgy gondolták, hogy a kábelezésnek csak a jelek vezetésének funkcióját kell ellátnia. Ezt a funkciót még a legvékonyabb, legolcsóbb egyszerû vezeték is ellátta, a rendszer kész volt és szólt is, ezek után, ha nem volt valaki elégedett a hanggal, akkor következett az erõsítõ vagy hangfalcsere.
Ezt követõen tovább fejlõdött a gyakorlat, mivel már a komolyabb rendszerekben érezhetõ volt, ha kicserélte az ember a gyárilag cérna vastagságú vezetéket egy vastagabb hangszórókábelre. Valamilyen szinten kereslet kezdett mutatkozni a vastagabb 1,5 mm vagy 2,5 mm vastagságú kábelek iránt. Csodálkozva is néztek akkoriban a mûszaki üzletek eladói azokra, akik „kevésWattos” rendszerükhöz vastagabb kábeleket kerestek.
Ezek után „divat" lett a vastag kábel, minél igényesebb volt valaki, annál vastagabb kábellel kényeztette rendszerét. Megjelentek a 4 mm-es és 6 mm-es hangszóró vezetékek, valamint a gagyi cégek vastag burkolatú kábelei, amelyek ránézésre több mint 6 mm vastag vezetéknek látszottak azzal az apró hibával, hogy nem a belsõ rézhuzaltól voltak „kövérek”, hanem az eredetinél többször vastagabb szigeteléstõl.
Ugyanúgy, ahogy nem feltétlenül a nagy hangfal a jó hangfal és ugyanúgy, ahogy nem feltétlenül a nagy erõsítõ a jó erõsítõ, a kábeleknél sem csak a vastagság a legfontosabb. Nem mindegy a kábel vezetõjének a minõsége sem, manapság rengeteg, különféle technológiával készült kábel létezik, áruk elérheti méterenként akár a százezer forintos nagyságrendet is, vastagságuk akár a kerti öntözõcsövek méretével is vetekedhet. Mind más és más filozófia szerint készül hangjuk ugyanúgy különbözhet egymástól mint, ahogy azt, a hangszórók esetében már sokan tapasztalhatták. Megfelelõ kábelválasztással így sokat javíthatsz már meglévõ rendszereden, vagy kompenzálhatod annak esetleges hiányosságait.

Mennyit érdemes kábelekre költeni?
Egy körülbelül 100-180e Ft., összértékû rendszernél, ahol
az erõsítõ (4csatornás) 30-50e Ft.,
a hangszóró szett 20-30e Ft.,
a mélysugárzó 20-40e Ft.
és a fejegység 30-50e Ft. értékû
nem fog csodát tenni egy méregdrága RCA vagy hangszóró kábel, itt csak arra érdemes ügyelni, hogy ezek megfelelõ minõségûek legyenek.
RCA összekötõ kábelnél ez kb. 2500Ft./5m, hangszórókábelnél 200-500Ft./1m.

Egy komolyabb (200-390e Ft.), minõségi zenehallgatásra is alkalmas összeállításnál már, ahol az erõsítõ (4csatornás) 60-110e Ft.,
a hangszóró szett 38-70e Ft.,
a mélysugárzó 50-100e Ft.
és a fejegység 70-110e Ft. értékû
alaposan észrevehetõek a különbségek, itt
RCA összekötõ kábelnél ez kb. 800-1500Ft./1m, hangszórókábelnél 500-1000Ft./m.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 18, 2005 6:29 am 
11. Fejezet

Milyen az ideális hangszóróhely...
Hasznos tudnivalók zajcsillapításhoz és a hangszórók jó elhelyezéséhez...

Amikor egy házi hifiláncot tervezünk, az esetek… De ne szaladjunk ennyire elõre! Vizsgáljuk meg az eddig feltárt alapvetõ problémákat. Úgyis mondhatjuk, hogy mostani témánk a berendezéslánc megszólalása elõtti problémák feltárása és kezelése.
Elsõ és legfontosabb feladatunk a járó motornál és menet közben keletkezõ zajok kiküszöbölése, illetve lehetõség szerinti minimumra csökkentése. Három alapvetõ mechanikai eredetû zajforrás csoportról kell beszélnünk ennek kapcsán. Az elsõ a lassú haladásnál – például városi közlekedésben – uralkodó zaj: a motor gyengébb-erõsebb zúgása. A másodikként említhetõ zajcsoport az ún. menetzaj, melynek két alapvetõ forrása a jármú haladásakor keletkezõ gördülési zaj, illetve a nagyobb sebességnél már igen számottevõ szélzaj. Sajnos, ez utóbbival nem sokat tudunk kezdeni, hiszen ennek mértéke döntõen a karosszéria külsõ felületi kialakításától függ (és persze, a tetõn felejtett csomagtartó aerodinamikai tulajdonságaitól…). A többi zajjal azonban már egészen más a helyzet!
A motorzaj napjaink magasabb kategóriát képviselõ jármûveiben elég jól csillapítva van, hiszen ezeknél a drágább típusoknál sok esetben alkalmaznak nagyobb hatásfokú zajcsillapító anyagokat. Ezek a felületre ragasztott, vagy hõkezeléssel felhelyezett anyagok meggátolják, hogy a nagyobb méretû lemezfelületek továbbítsák a motortérben keletkezõ rezgéseket.
Biztosan láttatok már alaposan bebugyolált motortér tetõt, avagy vastagon bevont tûzfalat. Az alacsonyabb áru autók esetében ezek az anyagok, hát finoman fogalmazva is, igen hiányosra sikerednek – ha egyáltalán alkalmaztak zajcsillapítást… Természetesen csak azért, mert mi úgy akarjuk, azok a fránya rezgések nem állnak meg a motortérnél, hanem továbbterjednek az utastér felé, kiváló táptalajra lelve például a tetõlemez, vagy az ajtók nagyobb méretû lemezfelületeiben. Sajnos, e felületek még a drágább autók esetében is csak elvétve vannak csillapítva, ezért rendkívül fontos foglalkozni velük, ráadásul, mint késõbb látni fogjuk, nemcsak a berendezések megszólalása elõtt, hanem bizony, azután is!!!
Az ilyen természetû zajok kezelésére a komoly installációs-mûhelyek hasonló anyagokat használnak, mint maguk az autógyártók. Szándékosan éltem a „hasonló” kifejezéssel, mert ezek az utólag felhasználásra kerülõ matériák gyakran még jobb minõségûek, mint az autógyárak által felhasználtak!!!
Ahhoz, hogy ezen anyagok esetében – nevezzük nevén õket: bitumenlapok, levegõ hatására gyorsan megszilárduló, nagy sûrûségû csillapítóhabok – megértsük az általuk kifejtett hatást, gondolatban végezzünk el egy kísérletet.
Képzeljünk el geometriájukat tekintve egyforma fémlemezbõl álló testeket, mondjuk, egy konzervdobozt és egy jókora üres hordót. Ha megkopogtatjuk a kisméretû dobozkát, gyorsan tovatûnõ kopogást hallunk, ha azonban a hordóval tesszük ugyanezt, akkor sokáig megmaradó, döngést, idézõ hangot hallhatunk, meglehetõsen erõs intenzitással megáldva. A probléma kulcsa a nagyméretû, mechanikailag szabadnak tekinthetõ lemezfelület. Ha ezt a felületet sikerülne a rezgések szempontjából kevésbé fogékonnyá tenni, akkor jelentõsen csökkenthetjük az így keletkezõ, vagy éppen felerõsödõ hanghullámokat, rezgéseket. Nos, ezek a csillapítóanyagok pontosan ezt teszik. Ha például az egyik ajtót kezelésbe vesszük és az ajtótest lemezfelületét, belülrõl bevonjuk ezen anyagok valamelyikével, döbbenetes változást tapasztalhatunk a rezgéseket illetõen. Ha a kezeletlen ajtót megkopogtatjuk kezünkkel, fémesen kongó, nehezen csillapodó hangot hallunk. Ha azonban egy kezelt ajtófelületet kopogtatunk meg, hirtelen úgy érezzük, hogy az még kalapács hatására is nehezen lenne rezgésbe hozható!!!
Ez a csillapítás nemcsak a motorzaj esetén eredményes, hanem a gördülés keltette rezgések csillapításából is kiveszi a részét. Ezen kívül további haszna is van, de ennek vizsgálatára majd a zene megszólalása után kerítünk sort.
Apropó, gördülési zaj, akkor tegyük is egyesbe a váltót és induljunk el! A következõ – a középkategóriától lefelé szinte minden autónál – jelentkezõ zaj az utastérben elhelyezett mûanyag és egyéb borítóelemek nyöszörgése, csikorgása. Leggyakrabban elõforduló formája az ajtókra „erõsített” kárpitozott burkolatok zörgése. Általában ez okozza a legtöbb problémát, hiszen az esetek döntõ többségében nem egy viszonylag mélyebb frekvenciájú hangról van szó, hanem az emberi fül számára érzékenyebb tartományban is megjelenõ kopogásról.
Ezen zaj okaként az ajtók mûanyag burkolatának nem megfelelõ rögzítése jelölhetõ meg. Az ajtók fémfelületére erõsített burkolatot általában kisméretû mûanyag patentok – köznapian szólva „bolhák” – tartják a helyükön. Ezek a kis mûanyag darabkák azonban viszonylag rövid idõn belül deformálódhatnak és a menet közben – fõleg hazánk nem túl jó minõségû útjain – elszenvedett erõhatások, rázkódások miatt megnyúlhatnak, ezért már nem képesek olyan erõvel rögzíteni az ajtópanelt a helyére, hogy az ne tudjon elmozdulni a csupasz fémfelületen. E jelenség kiküszöbölésére sok esetben kiváló megoldást jelenthet a viszonylag vékony, zárt cellás szivacslap alkalmazása. Ezt a szivacsot az ajtó fémteste és a felrögzítendõ kárpit közé helyezik a szakemberek általában oly módon, hogy a fémfelületre ragasztják – természetesen megfelelõ minõségû anyagok felhasználásával. Ezután az átlagnál jobb minõségû „bolhák” alkalmazásával visszahelyezik a panelt az ajtótestre, és máris kipipálhatnak az installációt végzõ kollégák egy újabb problémát. Az elõbb említett szivacsnál a zárt cellás felépítés nem véletlen, de ennek szerepérõl bõvebben a zene megszólalása után ejtünk szót. De hol van az még…
Az autó – mint ahogy látni fogjuk és amint az eddigiekbõl is kiderült – számos gond forrása. Ezeket a problémákat a következõkben mindig az aktuális téma kapcsán fogjuk részletesen megvizsgálni.

Ahhoz, hogy a zene megszólalhasson, az ehhez szükséges alkatrészeket – mûködésüknek megfelelõ körülményeket biztosítva – valahogyan el kell helyeznünk az autóban! Ebbõl a szempontból talán a legkritikusabb rendszerelemek a hangszórók, hiszen darabszámuk és méretük egyaránt jelentõs problémát jelent. Hát még ha figyelembe vesszük a néhány sorral fentebb írtakat! Mit is jelent a hangszórók számára a megfelelõ mûködési körülmény? A hangszórók mûködésének folyamata kissé közérthetõvé egyszerûsítve a következõ: a feléjük érkezõ elektromos jeleket az emberi fül számára hallható, azaz felfogható hanghullámokká kell alakítaniuk, vagyis mozgásba kell hozniuk a levegõ részecskéit, tehát mechanikusan rezgéseket kell kelteniük.

De térjünk vissza egy pillanatra a nappali szoba sarkában békésen álldogáló hangszórónkhoz. Senkitõl sem zavartatva, az õt körülvevõ fadoboz oltalmát élvezve, stabil mechanikai körülmények között végzi a munkáját a zenehallgató honpolgár legnagyobb örömére… De akkor hogy is van ez az autónál? Hol a stabil körülmény, hiszen rezgésbe kell hozni a levegõt, de ez csak akkor lehetséges, ha a hangszóró önnönmaga szilárdan áll nem létezõ lábain! Apropó, hol a fadoboz? Hiszen, mint késõbbi hangszóró-ügyi vizsgálódásunk során látni fogjuk, ennek is létfontosságú szerepe van!

Következõ epizódunkban megismerkedünk a napjainkban általánosan használatos hangszórók alapvetõ, mûködésüket érintõ jellemzõivel, melyeket feltétlenül figyelembe kell venni ahhoz, hogy megfelelõ helyet találjuk számukra és biztosítsuk a mûködésükhöz nélkülözhetetlen feltételeket.

Van azonban a beszerelés mellett egy másik téma, amivel mind a mai napig foglalkoznak a nyilvános fórumok. Ez a rendszerek felépítése. A helyes felépítése. Mibõl áll egy autóhifi-rendszer, mikor és milyen készülékeket illik beszerelni az autóba. Négycsatornás, sokcsatornás, ovál, mélynyomó, csipogó, szett, keresztváltó, ekvalizer. Egyszerû szavak, amelyek készülékek egy-egy csoportjait takarják. A felhasználók maximum az igényeikkel vannak tisztában, arra vonatkozólag viszont, hogy mivel elégíthetik ki, csupán töredék információkkal rendelkeznek (persze, akadnak kivételek, de nagyon ritkán). A hiányos tudás, pedig legtöbbször a sötét erdõbe viszi az embert.
Tervezek egy összefoglalót egyfajta komplett rendszerleírást, de ez eléggé sok munka lesz és még rá kell szánni magam. Nem kevésbé mellékes, hogy ez a cikksorozat mekkora sikert arat itt a ladásberkekben.

A beszerelés után a finomhangolás következik. Enélkül bármilyen jók a komponensek, nem futja ki magát a rendszer. Egy barátom szavaival élve: „Mintha egy motorgenerál után nem állítanák be a gyújtást.”
A fázisok beállítása, az egyes hangszórók egymáshoz igazítása. Az autóban nem mindig a plusz a plusz és a mínusz a mínusz. A sugárzók a hallgatótól más-más távolságban vannak, tehát a hangjuk ún. fáziseltérésekkel fog eljutni a felhasználóhoz. Még a magas és a mély-közepek távolsága között is eltérés van, a két oldal, pedig hatalmas késésekkel érkezik a hallgatóhoz. Az ideális természetesen az lenne, ha az adott találkozási ponton egyazon idõben szólnának. Ehhez lehet közelíteni – térhang processzor nélkül is – a megfelelõen végrehajtott fázisfordításokkal. Itt sokan próbálnak ügyeskedni a BALANCE és a FADER gombokkal, de ezek csak hangosságbeli eltéréseket okoznak. A zene fülben történõ megjelenésének idejében semmi nem változik. Magyarul: ugyan úgy hallod, mit tekergetés elõtt csak az egyiket hangosabban, a másikat halkabban.

A jelszintek optimalizálása. Ez arra szolgál, hogy ne kelljen vaktában használni a hangszínszabályzót. Vagy másképpen: hogy színezetlenül, neutrálisan szóljon. Ha valamelyik frekvenciatartományban erõs jelszint-csökkenés, vagy kiemelés van, akkor az teljesen megváltoztatja a hangszerek tonalitását. Mivel egy hang alaphangból és felhangokból épül fel, gyakorlatilag bárhol lehet ez az eltérés, és teljesen megváltoztathatja a hangkaraktereket. Kivéve persze, ha csak nagyon magas frekvencián van. De ott sem jó.

A linearitás eléréséhez a fül mellett nagy segítség lehet egy spektrumanalizátor: a fület még becsaphatja egy rosszul megszokott rendszer (ha valaki sokáig hallgat egy nem lineáris láncot, hajlamossá válik azt jónak gondolni, hibásan etalonnak elfogadni), a mûszert nem. Például abban az esetben, ha a magassugárzó hangosabban szól, mint kellene, de a keresztváltón nem lehet eleget csökkenteni a jelszintjén. Sebaj, segítenek a megfelelõ ellenállások. Mérés, program, próba, majd újra mérés. Amíg jó nem lesz. A mélyládát már egyszerûbb „belõni”. Ezek után már csak hallgatni kell, be kell járatni az egyes komponenseket a kábelektõl az erõsítõkön át a hangszórókig. Most még nem szól igazán jól…

Ha úgy döntötök, hogy nektek is megéri kiszigetelni az ajtót, a párazáró fólia feleslegessé válik – ha még megvan.

Az ajtót (is!) érdemes elnehezíteni bitumenlapokkal. A nagy, vékony lemezfelületeket elõbb por- és zsírmentesíteni kell. Valószínûleg senki sem szeretné nyári kánikulában a frissen mosott ablakra kenõdve viszontlátni a felragasztott fekete csíkokat.

A végeredmény jobb esetben egy stabil, majdnem zárt doboz.

A tisztításra kiválóan alkalmas a féktisztító folyadék, bár oda kell figyelni, hová fújja az ember. A fémen kívül máshova ne nagyon kerüljön, a mozgó szerkezeteknek, pedig elõnyösebb, ha marad rajtuk némi kenõanyag. Elõször a külsõ lemez belsõ felülete kap egy réteget.

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: csüt. aug. 18, 2005 8:35 am 
Lada szakértő

dagonya írta:
11. Fejezet

Milyen az ideális hangszóróhely...
Hasznos tudnivalók zajcsillapításhoz és a hangszórók jó elhelyezéséhez...

Ha úgy döntötök, hogy nektek is megéri kiszigetelni az ajtót, a párazáró fólia feleslegessé válik – ha még megvan.

Hali!

Na elérkeztünk az engem leginkább foglalkoztató dologhoz. Remélem folytatod :) .
Mindenféleképpen hasznosítani szeretném ezt a részt, hogy legalább a beltér zaja csökkenjen egy kicsit.

Üdv, HegeGabi.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása  Hozzászólás a témához  [ 827 hozzászólás ]  Oldal Előző 1 2 3 4 517 Következő

Minden időpont UTC+01:00 időzóna szerinti